[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Czym są rampy przeładunkowe w magazynach i do czego służą? Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje ramp przeładunkowych i jak to wpływa na czas trwania załadunku towarów? Jakie są rodzaje ramp przeładunkowych i jaką funkcję pełnią w codziennej pracy magazynierów?

Czym są rampy przeładunkowe? 

Rampy przeładunkowe w magazynach to rodzaj specjalnych, ruchomych pomostów, które pozwalają szybko przemieścić ładunek z naczepy samochodowej do budynku magazynu. Rampy przeładunkowe pozwalają na szybki przeładunek towarów w magazynach czy centrach logistycznych, dlatego warto dokładnie wiedzieć, jak działają i czym się charakteryzują.

Jakie są rodzaje ramp przeładunkowych i czym się charakteryzują pod względem konstrukcji?

Rampy przeładunkowe pod względem rodzaju dzielą się na: rampy mechaniczne i rampy hydrauliczne.

Rampy mechaniczne w magazynach są zautomatyzowane, co gwarantuje oszczędność czasu podczas załadunku i rozładunku towarów. Najczęściej tego rodzaju rampy mechaniczne są stosowane w magazynach, w których dostawy towarów odbywają się cyklicznie i w których ze względu na specyfikę pracy magazynowej można je zastosować.

Natomiast rampy hydrauliczne są bardzo często wykorzystywane do szybkiego transportu ciężkich ładunków. Ze względu na swoją specyfikę i wiele ułatwień w pracy magazynowej bardzo często są również określane mianem ramp automatycznych.

Różnica pomiędzy rampą mechaniczną a hydrauliczną polega na tym, że rampy hydrauliczne są sterowane automatycznie, co nie tylko jest bardzo wygodne, ale również pozwala zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu.

Podział ramp przeładunkowych, czyli rodzaje i szczegółowa charakterystyka ramp przeładunkowych w magazynach

Ze względu na podział ramp magazynowych wyróżnia się również rampy z wargą wysuwną i wargą obrotową, czyli tzw. uchylną.

Rampy przeładunkowe magazynowe z wargą wysuwną charakteryzują się przede wszystkim tym, że umożliwią bardzo łatwe wysunięcie towaru na podłogę naczepy samochodowej, która łączy się z posadzką w magazynie.

Taka konstrukcja rampy samochodowej umożliwia bardzo szybki załadunek i rozładunek towaru. W porównaniu do innych rodzajów naczep samochodowych to właśnie rampa przeładunkowa pozwala na wykorzystanie większych możliwości np. połączenie podłogi samochodu z podłogą magazynu.

Ponadto specjalna konstrukcja rampy umożliwia łatwy wjazd wózka widłowego na naczepę. W porównaniu do innych ramp np. rampy uchylnej ta ma po prostu większą powierzchnię roboczą, co jest wygodne dla magazynierów podczas załadunku i rozładunku towarów.

Rampa z tzw. wargą uchylną (obrotową) charakteryzuje się przede wszystkim tym, że warga jest ułożona prostopadle względem platformy. W momencie uruchomienia siłownika warga jest podniesiona i następuje wyrównanie wargi do poziomu całego pomostu.

Z jakich elementów konstrukcyjnych składają się rampy przeładunkowe? 

Rampy przeładunkowe składają się głównie z takich elementów konstrukcyjnych jak:

Czym różnią się poszczególne rodzaje ramp przeładunkowych w magazynach? 

Rampy magazynowe różnią się między sobą konstrukcją, sposobem uruchamiania, systemami automatycznymi i dodatkowymi elementami konstrukcyjnymi.

Na przykład: rampy mechaniczne wymagają użycia specjalnej dźwigni, by załadunek lub rozładunek towaru był możliwy. W przypadku ramp automatycznych wystarczy system umożliwiający łatwe i bezobsługowe zarządzanie podnośnikami pod ciśnieniem, by wygodnie zarządzać pracą rampy.

Jakie są zalety stosowania rampy przeładunkowej w magazynach?

Nowoczesne rampy przeładunkowe pozwalają na bezpieczne, szybkie i komfortowe przemieszczenie ładunku z danej naczepy samochodowej bezpośrednio na powierzchnię magazynu lub na odwrót – z magazynu do ciężarówki. W zależności od konstrukcji danej rampy przeładunkowej magazynier może praktycznie bezobsługowo z niej skorzystać. Do zalet korzystania z ramp przeładunkowych zaliczyć również można wygodę i szybkość przeładunku, a także bezpieczeństwo pracy.

Nowoczesny magazyn z rampami przeładunkowymi dla e-commerce i nie tylko

Szukasz nowoczesnego magazynu dla swojego sklepu e-commerce? Zależy Ci na szybkim załadunku towaru i bardzo dobrej organizacji transportu ładunku do dowolnego państwa na świecie?

W Trans-Tok możesz liczyć nie tylko na kompleksową obsługę logistyczną, ale również na bardzo szybki załadunek towaru i pełne wsparcie naszych współpracowników! W Trans-Tok od ponad 20 lat realizujemy kompleksowe przewozy rozmaitych ładunków w Polsce i na świecie.

Potrzebujesz skorzystać z usługi spedycyjnej i szukasz kogoś, kto w odpowiednim terminie i na czas zorganizuje transport Twojego ładunku? Chcesz skorzystać z usługi magazynowania towarów włącznie z szybkim załadunkiem? Serdecznie zapraszamy do współpracy!

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]