Kontenery w branży transportowej pozwalają na bezpieczny transport najróżniejszych rodzajów ładunków. Jakie są rodzaje kontenerów są stosowane w transporcie i co warto wiedzieć o każdym z nich?

Rodzaje kontenerów w transporcie – co warto o nich wiedzieć?

Kontenery morskie w branży transportowej dzielą się między sobą pod względem rodzaju przewożonych ładunków, budowy, specyfikacji, wymiarów i dodatkowych funkcjonalności oraz konstrukcji. Są kontenery służące do przewożenia bardzo uniwersalnych ładunków, jak i te, bardziej specjalistyczne np. izotermiczne, które chronią ładunki przed utratą odpowiedniej temperatury.

Kontenery morskie uniwersalne – do przewozu najróżniejszych rodzajów towarów 

Kontenery uniwersalne (tzw. general purpose container lub tzw. dry van) służą do transportowania najróżniejszych towarów drobnicowych lub towarów luzem, które nie wymagają specjalnych warunków podczas transportu. W branży transportowej mogą być również użytkowane do transportu ładunków ciekłych lub sypkich.

Wyładunek towarów jest możliwy przy użyciu specjalnego urządzenia pneumatycznego lub naczepy wywrotki. Przewożone towary w zależności od możliwości mogą być układane warstwowo, na paletach czy w skrzyniach.

Kontenery podwyższone typu high cube 

Kontenery typu high cube to tzw. kontenery podwyższone i długie, które mają większą przestrzeń ładunkową o 10 m3 od standardowej. Służą do transportowania wysokich i większych towarów.

Chłodnie – kontenery typu reefer oznaczone symbolem RF 

Kontenery typu reefer służą do transportowania towarów wymagających przewozu w odpowiednich temperaturach np. produkty mrożone, lekarstwa, czy kwiaty, które wymagają odpowiedniej temperatury. Ułatwiają kontrolowanie temperatury i działają nawet w przypadku awarii prądu, gdyż mogą być zasilane zewnętrznym źródłem prądu.

Podczas transportu morskiego takich towarów bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury (od +25°C do -25°C, a w zależności od rodzaju chłodni do nawet -75°C), wentylacji, wilgotności powietrza dla ładunku.

Kontenery z otwartym dachem (tzw. open top) 

Kontenery tego typu zostały zaprojektowane po to, by łatwiej przewozić ładunki o nietypowych gabarytach oraz produkty sypkie. Są to kontenery specjalistyczne, z których korzysta się w szczególnych sytuacjach np. przewozie ładunków o nietypowych gabarytach. Transport ładunków takimi kontenerami jest również droższy od standardowego.

Otwarty dach zwiększa możliwości ładunkowe pojazdu i umożliwia wygodny załadunek ładunku od góry. To rozwiązanie jest również przydatne w sytuacji konieczności załadowania towaru, którego nie da się umieścić w standardowym kontenerze. Kontenery open top charakteryzują się tym, że w podłodze i w ścianach mają specjalne uchwyty mocujące, które zwiększają bezpieczeństwo przewożonego ładunku i pozwalają na wygodne zamocowanie ładunków.

Kontener z otwartymi bokami (open sided container) – większe możliwości załadunku 

Kontener open sided został stworzony po to, aby zwiększać możliwości załadunku towarów. Kontenery z otwartym dachem umożliwiają bezpieczny transport bardzo ciężkich ładunków o nietypowych gabarytach.

Dwuskrzydłowe drzwi kontenera ułatwiają szybki załadunek i rozładunek towarów, co oszczędza czas. Natomiast sztywne ściany czołowe dodatkowo zabezpieczają ładunek podczas transportu i ułatwiają piętrowe układanie towarów.

Kontenery z otwartym dachem i otwartym bokiem tzw. flat rack containter

Tego typu kontenery powstały po to, by łatwiej przewozić nietypowe gabarytowo ładunki. Również charakteryzują się dość mocną konstrukcją, która pozwala dobrze zabezpieczyć towar podczas transportu. Tego typu kontenery również mają specjalne uchwyty mocujące w ścianach i w podłodze, które zwiększają możliwości zabezpieczenia ładunku na czas transportu.

Transport ładunków w nowoczesnych i bezpiecznych kontenerach – tylko z Trans-Tok! 

Chcesz zlecić transport ładunku o nietypowych wymiarach lub bezpiecznie przetransportować ładunek? Sprawdź naszą ofertę na transport i zleć go nam, a my dostarczymy go bezpiecznie i na czas do odbiorcy!