W branży logistycznej wykorzystuje się rozmaite metody kompletacji towarów, które pozwalają nie tylko utrzymać porządek w magazynie i uczynić proces kompletacji w magazynie łatwiejszym, ale również zaoszczędzić mnóstwo czasu na odszukiwaniu i zidentyfikowaniu określonego towaru w magazynie. Kompletacja w magazynie wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania i zaplanowania działań, ale również znajomości metod, które zaoszczędzą cenny czas.

Na czym polega kompletacja zamówień – definicja i kilka słów wyjaśnienia jak przebiega proces kompletacji 

Nie wiesz, czym jest kompletacja i zależy Ci na tym, by dowiedzieć się, jaka jest definicja kompletacji?

Proces kompletacji towarów, czyli picking polega na kompletowaniu towarów z magazynu w ramach jednego lub kilku zamówień złożonych w sklepie internetowym przez jednego klienta. Picking polega na przygotowywaniu zamówień wedle ściśle określonej kolejności np. według opłaconych już zamówień lub towarów, które jako pierwsze dotarły do magazynu (np. jeśli są to towary spożywcze, które ze względu na prywatność do spożycia muszą jako pierwsze opuścić magazyn).

Pracownik magazynowy wykorzystuje do tego celu zarówno nowoczesne systemy ułatwiające lokalizację konkretnych produktów w magazynie, jak i np. wózek widłowy, by zdjąć towar z regału. W każdym magazynie są ściśle określone strefy kompletacji, które wpływają na czas pakowania zamówień.

Kompletacja w magazynie polega na tym, że magazynier przygotowuje zamówienie klienta do wysyłki towaru. W ramach tych czynności w magazynie korzysta zarówno z systemów identyfikujących towar w magazynie, by łatwiej go zlokalizować, i szybciej umieścić w paczce, ale również z nowoczesnych technologii takich jak np. system WMS, który pozwala sprawdzić ilość dostępnego towaru danego produktu w magazynie.

Na czym dokładnie polega kompletacja zamówień?

Kompletacja polega na przygotowaniu zamówienia do wysyłki w jak najkrótszym czasie. Kompletacja zamówień stanowi wyzwanie dla firm o dużej rotacji towarów i w dużych magazynach, które muszą mieć poszczególne strefy pakowania. Czynności kompletacyjne obejmują identyfikacje towaru na magazynie, sprawdzenie jego jakości, przygotowanie w konkretnej ilości

Metoda ta polega na łatwym kompletowaniu zamówień, które składają klienci w danym sklepie internetowym. Czas kompletacji jest kluczowy na tym etapie, dlatego większość właścicieli firm i sklepów pragnie go przyśpieszyć poprzez wybór odpowiednich metod kompletacji, wdrożenie odpowiednich systemów i korzystanie z nowoczesnych technologii.

Kompletacja w magazynie – jak przebiega proces kompletacji zamówień w magazynie?  

Kompletacja zamówień polega na tym, że pracownik pobiera towar z magazynu wedle określonego zamówienia klienta.

W tym celu przemieszcza się po magazynie w taki sposób, by zaoszczędzić jak najwięcej czasu. Jego codzienną pracę usprawniają nowoczesne technologie i wypracowane metody kompletacji towarów.

 Natomiast sam proces kompletacji towaru jest realizowany przy użyciu wybranej metody kompletacji, która jest zależna od tego, w jaki sposób jest zorganizowany magazyn.

Dlaczego strefa kompletacji jest ważna w magazynie? 

Każdy nowoczesny magazyn powinien mieć wydzielone strefy kompletacji towarów. Dlaczego ten aspekt jest tak ważny? Przede wszystkim dlatego, że kompletacja zamówień stanowi ważny czynnik organizacyjny. Dlatego w magazynach, by pracownicy mogli w nim lepiej funkcjonować i efektywniej realizować zamówienia.

Rodzaje kompletacji zamówień – kompletacja pojedyncza, kompletacja grupowa, czyli o podziale metod kompletacji, które są zależne od wielu czynników  

W jaki sposób realizowana jest kompletacja zamówień w branży logistycznej? W przypadku mniejszych zamówień i towarów najczęściej realizuje się zautomatyzowane pakowanie produktów, co pozwala zaoszczędzić cenny czas na realizacji usługi transportowej i jednocześnie mieć pewność, że przesyłka jest zgodna z zamówieniem.

Pracownik magazynu może przygotowywać jedno zamówienie w danym czasie lub kilka zamówień jednocześnie w zależności od wybranej metody kompletacji ładunków.

Kompletację zamówień możemy podzielić w następujący sposób:

Wybór metody kompletacji jest zależny przede wszystkim od kilku czynników:

Jakie czynniki są najważniejsze podczas udanej kompletacji towaru?  

Efektywność procesu kompletacji zależy przede wszystkim od wypracowanych nawyków magazynierów i standardów w danym magazynie, a także od wielkości magazynu i czynników, które skracają czas trwania całego procesu.

Jak usprawnić kompletację zamówień i jak pomaga w tym system WMS?

System WMS pomaga w łatwym zidentyfikowaniu produktów w magazynie, w zdalnym weryfikowaniu określonej ilości produktów w magazynie i pozwala skrócić czas podczas pikowania zamówień. System sprawia, że kompletacja grupowa trwa krócej, co ma korzystny wpływ na czas obsługi zamówień. Jeśli więc chcesz usprawnić proces kompletacyjny w swojej firmie – to koniecznie zdecyduj się na wykorzystanie systemu WMS.

Potrzebujesz wsparcia we wdrożeniu systemu WMS w swoim magazynie? Nie wahaj się, by do nas napisać! Chętnie wesprzemy Cię w zakresie integracji tego systemu w Twoim magazynie.

Jakie są metody kompletacji w magazynie i jak wygląda kompletacja zamówień w magazynie? 

Ciekawi Cię, jakie są rodzaje kompletacji zamówień w branży logistycznej? Nie wiesz, jaka metoda kompletacji będzie najlepsza w danej sytuacji i jakie różne metody kompletacji są stosowane w magazynach? Kompletacja w magazynie wymaga od pracownika magazynowego znajomości stref magazynowych i jednocześnie wiedzy o tym, jak rozlokowane są poszczególne grupy produktów w przestrzeni magazynowej.

To tłumaczy, dlaczego wybór odpowiedniej metody kompletacji jest tak ważny podczas pikowania zamówień w sklepie e-commerce, który generuje dużą sprzedaż.

Sprawdź, jakie są metody kompletacji zamówień

Czy proces kompletacji da się zautomatyzować? 

Operator logistyczny w codziennej pracy może wykorzystać automatyzację, co znacznie usprawnia proces pakowania.

W tym celu warto skorzystać z wielu nowoczesnych technologii i systemów, które nie tylko przyśpieszą proces, ale również sprawią, że ograniczona będzie konieczność poruszania się pracownika po magazynie.

Automatyzacja kompletacji zamówień w magazynie może być zrealizowana przy użyciu np. dobrze przemyślanego systemu sortującego produkty, system WMS oraz automatyczne urządzenia, które przyśpieszą cały proces kompletacji.

Jednak warto mieć na uwadze, że automatyzację nie zastąpią człowieka na pewnych etapach kompletacji. Natomiast w dużych magazynach warto skorzystać z automatyzacji i nowoczesnych technologii, by skrócić proces przygotowania towarów do wysyłki. Wdrożenie systemów i automatyzacji sprawi, że poszczególne zamówienia będą pakowane szybciej i przede wszystkim pozwoli to na wyeliminowanie niektórych błędów kompletacyjnych.

By pobrać towar z półki lub spakować zamówienie można do tego celu wykorzystać robota kompletacyjnego. Pomoże również w etykietowaniu paczek, ich pakowaniu czy segregowaniu wedle ściśle określonego systemu w magazynie. Jednak warto mieć na uwadze, że jego możliwości operacyjne wciąż są ograniczone.

W zależności od wielkości magazynu i sposobu jego zorganizowania oraz podziału na konkretne strefy pakowania różni się też sposób, w jaki towary są magazynowane. W kontekście kompletacji zamówień składających się z podobnych grup produktów.

Sprawdź na naszym blogu na czym polega automatyzacja procesów logistycznych i jak to może usprawnić Twój magazyn.

Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas pickingu, czyli kompletowania zamówień? 

Przede wszystkim jednym z najczęściej popełnianych błędów jest niekompletny towar. Przyczyną takich sytuacji jest brak ostrożności na etapie kompletacji lub zwyczajne pomyłki ludzkie podczas pakowania towaru, dlatego w przypadku kompletacji zawsze zaleca się ostrożność.

Przeczytaj o tym, jakie są najczęstsze błędy podczas kompletacji zamówień

Kompleksowa obsługa zamówień dla branży e-commerce i nie tylko w Trans-Tok 

Zależy Ci na tym, by uprościć proces kompletacji towarów w Twoim magazynie, by Twoi klienci nie musieli zbyt długo czekać na swoje zamówienia? W Trans-Tok możemy Ci w tym pomóc w sposób kompleksowy, by Twoje produkty znacznie szybciej opuszczały magazyn niż do tej pory!

Jesteś właścicielem firmy i szukasz dla siebie nowoczesnego magazynu do wynajęcia, w którym bezpiecznie przechowasz produkty? Skorzystaj z naszych magazynów.