Zarządzanie łańcuchem dostaw w firmie zawsze wiąże się z ryzykiem, które może powstać na którymś z etapów. Im większa firma, tym większe ryzyko związane z zarządzaniem procesami w łańcuchu dostaw. Jakie są metody zarządzania ryzykiem w łańcuchu dostaw, z jakimi zmaga się przedsiębiorstwo? Jak odpowiednie planowanie i eliminowanie zagrożeń może uchronić firmę przed wystąpieniem zagrożeń i jak powinna wyglądać analiza łańcucha dostaw? Na co warto zwrócić uwagę pomiędzy ryzykiem a zarządzaniem łańcuchem dostaw i jak go usprawnić, by wszystko działało w efektywny sposób?

Czym jest zarządzanie ryzykiem w łańcuchu dostaw – poznaj definicję 

Ciekawi Cię, czym jest zarządzanie ryzykiem w łańcuchu dostaw (supply chain)?

Według definicji zarządzanie ryzykiem w łańcuchu dostaw jest nieodłącznym elementem rozwoju każdego przedsiębiorstwa bez względu na to, na jakim rynku działania. To wdrożenie działań, które mają na celu usunięcie zagrożenia i jednocześnie zabezpieczenie firmy przed narażeniem jej na kolejne ryzyko. Każda firma potrzebuje opracować dokładny system i plan, który pozwoli jej na to, by uchronić się przed kolejnymi zagrożeniami.

W ramach łańcucha dostaw każdy właściciel firmy musi dbać o to, by stale eliminować wszelkie zagrożenia, które mogą opóźniać proces, powodować różnego rodzaju ograniczenia np. efektywnościowe, wpływać niekorzystnie na produkcję. Dlatego każda firma potrzebuje zdywersyfikowanej załogi, która zwiększy nie tylko konkurencyjność, ale i pozwoli spełnić zapotrzebowanie klientów na dany zakres usług i dostarczy zamówienia w określonych terminach.

Współcześnie na rynku krajowym i zagranicznym firmy rywalizują ze sobą nie tylko o klientów, ale również o szybkość realizacji danego przedsięwzięcia, dlatego tak ważne jest to, by mieć sprawny łańcuch dostaw i w miarę szybko eliminować zagrożenia. Do każdej sytuacji należy podchodzić spokojnie i reagować w sposób przemyślany, by jak najszybciej i skuteczniej wyeliminować zjawisko ryzyka. Skuteczne zarządzanie ryzykiem w firmie wymaga nie tylko tego, by stale kontrolować sytuację na rynku, ale przede wszystkim szybko znajdować odpowiednie rozwiązania. Nie powinno być to problemem złożonym, jeśli uważnie przeanalizujesz swoją sytuację w firmie i wyeliminujesz najsłabsze punkty.

Jakie są podstawowe metody zarządzania ryzykiem w łańcuchu dostaw w branży logistycznej? 

Ciekawi Cię, jakie są metody zarządzania ryzykiem w łańcuchu dostaw? Oto najpopularniejsze z nich, które warto znać.

Pierwsza metoda –  dokładna analiza łańcucha dostaw po to, by wykryć wszelkie nieprawidłowości 

Pierwsza metoda zarządzania ryzykiem w łańcuchu dostaw polega na dokładnej analizie prowadzenia działalności i łańcucha dostaw po to, by ułatwić znalezienie tzw. „wąskich gardeł” monitorowanie każdego z etapów. Uważna analiza działalności na każdym etapie prac pozwoli szybko zlokalizować problem i wyeliminować go, a także wdrożyć odpowiednie rozwiązania.

Druga metoda – analiza zasobów i tworzenie zapasów, by móc je wykorzystać na poszczególnych etapach 

Pandemia koronawirusa dobitnie pokazała, jak bardzo ważne jest to, by mieć zapasy produktów w swoim magazynie, by sprostać rosnącym wymaganiom klientów. Dlatego tak ważne jest regularne analizowanie zapasów i jednocześnie tworzenie zapasów, by zyskać pewną konkurencyjność na rynku. Dlaczego to tak istotne? W czasie pandemii wygrywały te firmy, które miały popyt na produkty i zapasy w magazynie, bo mogły spełnić wymagania klientów i zwiększać zyski. Dlatego umiejętne zarządzanie zapasami.

Trzecia metoda –  dywersyfikacja zasobów, optymalizacja, współpraca z różnymi dostawcami 

Kluczowym elementem efektownego zarządzania łańcuchem dostaw jest nieustanne powiększanie bazy dostawców. Dlaczego różnorodny wybór dostawców jest dobrym rozwiązaniem dla firmy? Głównie z tego względu, że pozwala uniknąć opóźnień podczas realizacji zleceń i jednocześnie dbać o właściwy przepływ towarów w firmie.

Wyobraź sobie sytuację, że potencjalny i duży klient zamawia produkt w firmie, ale nie możesz zrealizować zamówienia, bo nie masz wystarczającej liczby pracowników albo nie możesz przechować towaru w określonej ilości w magazynie, bo nie dysponujesz przestrzenią z odpowiednimi warunkami.

Na tym etapie bardzo ważne jest to, by identyfikować w porę takie ograniczenia i przewidywać zagrożenia oraz by zabezpieczyć zasoby na wszelki wypadek, gdyby w danym momencie firma nie mogła ich wykorzystywać. Warto jednak zbudować bazę sprawdzonych dostawców, połączyć siły z lokalnymi pracownikami i stworzyć zespół, który będzie podejmować więcej działań w krótszym czasie.

Czwarta metoda – analiza etapów w łańcuchu dostaw i minimalizacja kosztów, by skracać proces (nearshoring)

Czy wiesz na czym polega nearshoring w branży logistycznej? Nearshoring to nic innego jak strategia, która polega na oddelegowaniu części obowiązków firmowych po to, by odzyskać czas na inne działania. Pomyśl przez chwilę, na jakie czynności w swojej firmie tracisz czas, a które z nich możesz oddelegować, by skupić się na zaawansowanych procesach i skutecznie zmniejszyć prawdopodobieństwo ryzyka?

Outsourcing usług logistycznych to coś, co pomoże Ci skutecznie naprawić procesy, wpłynie korzystnie na proces produkcyjny w Twojej firmie i sprawi, że zminimalizujesz wszelkie zakłócenia w swojej firmie w danym zakresie i obszarze. Wśród firm, które borykają się z kryzysem ze względu np. na braki kadrowe i wykwalifikowanych pracowników – odpowiedni zespół pozwoli Ci zdobyć każde osiągnięcie.

Jakie są ryzyka w łańcuchu dostaw – na co warto uważać, by dążyć do ograniczania ryzyka? 

Interesuje Cię, jaki jest związek pomiędzy zarządzaniem ryzykiem a zarządzaniem firmą? Każde przedsiębiorstwo jest narażone na różnego rodzaju ryzyka, które musi pokonać. Dlatego właściciele firm muszą mieć dobrze opracowaną strategię działań, by lepiej reagować na kryzysowe sytuacje i minimalizować ryzyko w firmach.

Ryzyko gospodarcze możemy podzielić w następujący sposób:

Chcesz budować firmę, która przetrwa każdy kryzys? Skorzystaj ze wsparcia logistycznego w Trans-Tok!  

Szukasz doświadczonej firmy logistycznej do współpracy? Chcesz zlecić fulfillment dla e-commerce lub outsourcing usług logistycznych, by lepiej zarządzać ryzykiem w firmie i jednocześnie uzyskać płynny łańcuch dostaw? Zależy Ci na tym, by zmniejszyć w swojej firmie podatność na ryzyko i jednocześnie mieć więcej czasu na to, by bardziej rozwinąć swoją firmę? Skorzystaj ze wsparcia w zakresie logistyki w Trans-Tok, by mieć pewność, że zajmiemy się w Twojej firmie każdym procesem.

Skorzystaj z oferty i wynajmij nasz magazyn w bardzo dobrej lokalizacji nieopodal Warszawy.

Uporządkuj procesy w swojej firmie i oddeleguj nam część lub całość swoich obowiązków w firmie 

Zarządzanie ryzykiem a zarządzanie łańcuchem dostaw jest bardzo ważne kwestie w rozwoju każdego przedsiębiorstwa. Dlatego warto nauczyć się nie tylko przemyślanych reakcji, które pomogą lepiej zrozumieć przyczynę danego kryzysu, ale również podjąć skuteczne decyzje, które pozytywnie wpłyną na szybkie rozwiązanie problemu.