Na czym polega bezpieczeństwo pracy magazynowej i w jaki sposób zapewnić je pracownikom własnego magazynu? Jakie obowiązki prawne dotyczą pracodawcy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy? Co warto wiedzieć o zasadach BHP w magazynie? Sprawdź i dowiedz się, jak uniknąć wypadków przy pracy i jakie są podstawowe zasady pracy na magazynie, których warto przestrzegać.
Bezpieczeństwo pracy magazynowej – jakie obowiązki ma pracodawca względem pracownika?
Każdy pracodawca jest zobowiązany do tego, aby zapewnić swoim pracownikom właściwą ochronę i bezpieczeństwo podczas pracy magazynowej. Jak najlepsze warunki bezpieczeństwa pracy w magazynie ograniczają ryzyko jakichkolwiek wypadków i uszczerbków na zdrowiu pracowników, dlatego należy przestrzegać tych zasad. Szczegółowe warunki i obowiązki pracodawcy w tym zakresie określa art. 207-237 ustawy kodeksu cywilnego dot. bezpieczeństwa i higieny pracy.
Jakie zatem obowiązki dotyczące pracy w magazynie ma pracodawca? Jednym z obowiązków dot. pracy magazynowej jest to, że musi być ona zorganizowana w taki sposób, aby pracownicy czuli się bezpiecznie w miejscu pracy, a wszelkie warunki muszą być higieniczne.
Jakie jeszcze obowiązki wpływają na zapewnienie bezpieczeństwa w magazynie i co powinien wiedzieć każdy pracodawca?
- zapewnienie podstawowych warunków bezpieczeństwa i higieny pracy
- poinformowanie pracowników o wszelkich zagrożeniach na stanowisku pracy, które
- organizację miejsca pracy w zgodzie z obowiązującymi przepisami BHP
- jasno określone zasady BHP pracy w magazynie, które będą zrozumiałe dla innych i umieszczenie ich w łatwo widocznym miejscu pracy
- natychmiastowe usuwanie przedmiotów, które mogą stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia pracowników
- dbanie o szczególną ochronę zdrowia i profilaktykę młodych pracowników, zatrudnionych pracownic kobiet w ciąży czy kobiet, które karmią piersią i osób z niepełnosprawnościami
- szybką reakcję na wszelkie prośby pracowników dot. bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy.
Pracownik magazynu – jakie ma obowiązki?
Każdy, kto decyduje się na pracę w magazynie powinien dokładnie zapoznać się z regulaminem BHP. Ponadto każda osoba musi przejść odpowiednie szkolenie z zakresu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, aby miała większą świadomość o ewentualnych zagrożeniach na hali magazynowej. Znajomość BHP w magazynie jest więc konieczna do tego, aby realizować się w pracy na tym stanowisku i jednocześnie zadbać o własne bezpieczeństwo.
Jakie są zagrożenia w pracy magazynowej, o których warto pamiętać?
Zastanawiasz się, jakie zagrożenia dotyczą pracy na magazynie? Przede wszystkim zagrożenia w miejscu pracy, jakie mogą się pojawić to: upadki z wysokości i urazy powstałe wskutek tych wypadków, stłuczenia ciała, poślizgnięcia, potrącenia np. przez wózki widłowe czy inne pojazdy stosowane w codziennej pracy magazyniera, urazy i obrażenia ciała powstałe na skutek upadku ciężkich przedmiotów, urazy ciała np. urazy pleców, utrzymujące się przez kilka dni lub dłużej bóle mięśniowe, bóle wskutek przeciążeń stawów, urazy spowodowane dźwiganiem lub przenoszeniem ciężkich przedmiotów. Na największe ryzyko zagrożeń są narażeni pracownicy magazynu, dlatego tak ważne jest dostosowanie magazynu do nowoczesnych standardów i zwiększenie bezpieczeństwa podczas pracy w hali magazynowej.
Jak dbać o bezpieczeństwo pracy magazynowej?
Punktem wyjścia do zwiększenia bezpieczeństwa pracy w przestrzeniach magazynowych jest nieustanne edukowanie pracowników w tym zakresie oraz zapewnianie im szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Im większa świadomość pracowników o zagrożeniach czyhających w magazynach, tym większa szansa na ich uniknięcie i przestrzeganie regulaminu w miejscu pracy. Właśnie z tego powodu warto regularnie proponować własnym pracownikom aktywny udział w szkoleniach, które zwiększą ich świadomość na temat BHP.
Wzrost świadomości zagrożeń wśród pracowników magazynowych
Pierwszym krokiem do zadbania o bezpieczeństwo pracowników w pracy magazynowej jest zwiększenie ich świadomości o zagrożeniach w miejscu pracy. Drugi sposób to aktywny udział pracownika magazynu w szkoleniach BHP a także zapoznanie się z zasadami i regulaminem, który powinien udostępnić pracodawca, a także nieustanne dostosowywanie magazynu w taki sposób, by zapewniał maksymalne bezpieczeństwo.
Korzystanie ze specjalnego oprogramowania umożliwiającego zdalny odczyt danych i ograniczanie ryzyka zagrożeń
Jednym ze sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa w magazynach jest wykorzystywanie odpowiedniego oprogramowania np. systemu WMS, który jednocześnie na bieżąco analizuje stan magazynowy i pozwala klientom zweryfikować zdalnie towar ze swoich e-sklepów. Ogranicza w ten sposób konieczność wizyty w magazynie, a tym samym minimalizuje ryzyko zagrożenia związane z ewentualnymi urazami na hali magazynowej.
Stosowanie nowoczesnych systemów wykrywających zagrożenie w magazynie
Kolejna metoda to zastosowanie nowoczesnych systemów, które zwiększą bezpieczeństwo pracy w magazynie. Jeśli magazyn stosuje urządzenia automatyczne, to w takich sytuacjach operatorzy mają dostęp do specjalnych przycisków umożliwiających wstrzymanie prac takich maszyn. Tego typu przyciski pozwalają zminimalizować ryzyko niebezpieczeństwa na hali magazynowej i uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji.
Właściwy podział magazynu, który ułatwi pracę
W jaki sposób skuteczniej zwiększyć bezpieczeństwo pracowników? Jednym ze sposobów jest starannie przemyślany podział magazynu, co ułatwi nie tylko odszukanie niezbędnych produktów, ale również bezpieczne korzystanie z każdej z wydzielonych stref. Odpowiednio przygotowany magazyn powinien być podzielony na poszczególne sekcje, aby łatwiej się z niego korzystało i przede wszystkim bezpieczniej. Nie bez znaczenia jest też podział regałów i metody składowania. Jeśli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo swoich pracowników i przeorganizować swój magazyn, sprawdź, jak powinna wyglądać
organizacja magazynu składowania i wybierz najlepsze rodzaje metod składowania towarów dla swojej hali.
Odpowiednie regały na magazynie i specjalne słupki
Staranny dobór regałów magazynowych ułatwia składowanie towarów. W celu zwiększenia ich bezpieczeństwa warto wybrać takie, które będą dodatkowo wzmocnione. Należy wybrać takie regały, które nie tylko zapewniają właściwe warunki składowania odpowiednim rodzajom przechowywanych produktów, ale również takie, które będą bezpieczne dla pracowników. Ładunki dłużycowe wymagają przechowywania na specjalnie wzmocnionych regałach ze wspornikiem, aby były bezpieczne dla pracowników magazynu.
Dodatkowym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa w magazynach są też specjalne słupki, które należy ustawić na regałach. Ich celem jest zapobieganie uszkodzeniom wózków widłowych i regałów, co pozwala również ograniczyć częstotliwość ewentualnych urazów i zminimalizować siłę uderzenia. To bardzo dobre rozwiązanie, które sprawdza się w magazynach, w których znajduje się mnóstwo korytarzy komunikacyjnych.
Ochrona przeciwpożarowa sposobem na zminimalizowanie ryzyka
Aby zwiększyć BHP w magazynie, warto wykorzystać wiele metod, które zapobiegną zagrożeniom. Jednym z największych zagrożeń jest pożar. Jak mu zapobiec? Wystarczy dostosować magazyn w środki ochrony przeciwpożarowej, gaśnice, systemy alarmujące o zagrożeniu, czujniki termiczne, które wydają sygnał dźwiękowy i poinformują o ewentualnym zagrożeniu. Dla bezpieczeństwa pracowników w wielu magazynach montuje się drzwi ognioodporne, które w skuteczny sposób chronią pomieszczenie przed rozprzestrzenianiem się ognia w magazynie. W niektórych magazynach budowane są również ściany ognioodporne, co pozwala zwiększyć bezpieczeństwo przechowywanych materiałów i ogranicza ryzyko wybuchu pożaru.
BHP w magazynie – o czym pamiętać?
Podstawowe zasady BHP w pracy magazynowej należy wziąć pod uwagę, aby zapewnić pracownikom jak najlepsze warunki podczas pracy. Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa na terenie hal magazynowych na pewno pozwoli uniknąć wielu zagrożeń.
Interesuje Cię praca na magazynie? Sprawdź
nasze aktualne oferty pracy.