Ciekawi Cię, jakie trendy w logistyce będą obowiązywać w 2023 roku? Coraz więcej właścicieli firm zaczyna doceniać nowoczesne technologie, które pomagają w lepszej analizie danych w czasie rzeczywistym i dąży do zrównoważonego rozwoju w swoich działalnościach. Jakie trendy w logistyce obowiązują w tym roku, w co warto zainwestować pieniądze i w którym kierunku rozwinąć swój biznes?
Jakie są najważniejsze trendy w logistyce w 2023 roku i które z nich warto wdrożyć w swojej firmie?
Prowadzisz własny biznes, sklep internetowy i chcesz mieć pewność, że Twoja firma jest dostosowana do współczesnych wymagań konsumentów i do aktualnych trendów, jakie obowiązują w logistyce? Sprawdź, jakie nowoczesne technologie warto wdrożyć w swoim biznesie, by mieć pewność, że dzięki nim będziesz podejmować lepsze decyzje biznesowe i zyskasz o wiele więcej czasu. Sprawdź najważniejsze trendy w logistyce w 2023 roku, by dostosować do nich swoją firmę lub sklep internetowy.
1. Wykorzystaj nowoczesne technologie do usprawnienia działania firmy
Jednym z najważniejszych trendów, który obowiązuje już od kilku lat w branży logistycznej i który będzie miał jeszcze większe znaczenie jest wykorzystanie technologii digital twins, czyli cyfrowych bliźniaków. Co zyskasz dzięki wdrożeniu tej technologii w swojej firmie? Przede wszystkim większą elastyczność, szybkość w podejmowaniu trafniejszych decyzji i krótsze procesy wewnętrzne oraz zwiększoną efektywność operacyjną.
Ta technologia umożliwia przedsiębiorcom szybszą analizę danych i tworzenie wirtualnych wersji produktów bądź usług. Pomaga również w stworzeniu symulacji działania danej przestrzeni np. nowego magazynu dla produktów w e-commerce. Dzięki tej technologii możesz krok po kroku przeanalizować wszystkie wewnętrzne procesy logistyczne, a następnie wprowadzić ulepszenia.
Elastyczność w e-commerce możesz łatwo uzyskać dzięki odpowiednio wdrożonym procedurom. A jeśli nie masz czasu, by je samodzielnie wprowadzić – skorzystaj z usługi fulfillment dla e-commerce.
Przede wszystkim główną korzyścią zastosowania tej technologii w firmie logistycznej jest możliwość skrócenia czasu analizy danych w czasie rzeczywistym. Drugą możliwością jest tworzenie produktów bardziej dopasowanych do potrzeb wymagających konsumentów oraz możliwość wykrycia nieprawidłowości na etapie tworzenia podstawowej wersji produktów.
Z jakich nowoczesnych technologii korzystać, by zyskać przewagę konkurencyjną na rynku i ulepszyć dotychczasowe procesy logistyce?
To m.in. wykorzystanie big data do łatwiejszej analizy danych w czasie rzeczywistym, trzymanie i przesyłanie danych za pomocą cloud computing czy korzystanie z rozszerzonej rzeczywistości. To również odpowiednie wdrożenie oprogramowania, które usprawnia codzienną pracę w logistyce np. systemu teleinformatycznego WMS.
2. Nie ograniczaj się tylko do wyboru jednej nowoczesnej technologii
Jakie jeszcze nowoczesne technologie są godne uwagi? To przede wszystkim trend data miningu, czyli wykorzystania potencjału eksploracji danych, która umożliwia właścicielom szybszą analizę ogromnej ilości danych i pomaga w podejmowaniu lepszych decyzji biznesowych.
W branży logistycznej bardzo ważną umiejętnością jest dokładne analizowanie danych, by usprawniać zarówno odbiory przesyłek, jak i łatwiej kontrolować, które zamówienia zostały dostarczone i odebrane. Coraz większe znaczenie w branży logistycznej ma też cloud computing, który wykorzystuje się do gromadzenia i bezpiecznego przechowywania ważnych danych.
Analiza dużych zbiorów danych w logistyce wymaga dziś nie tylko odpowiednio wykwalifikowanych operatorów logistycznych, ale przede wszystkim stosowania właściwych technologii takich jak: systemu WMS, systemów telematycznych, monitoringu GPS i technologii digital twins do udoskonalania produktów i usług.
Poznaj
korzyści z wdrożenia systemu WMS w sklepie e-commerce.
Zależy Ci na tym, by w Twojej firmie wszystkie procesy były poukładane tak, jak powinny, ale nie wiesz, jak ulepszyć łańcuch dostaw, by zamówienia z Twojej firmy szybciej docierały do klientów? Sprawdź,
jaki powinien być efektywny łańcuch dostaw i o co zadbać.
3. Automatyzacja procesów logistycznych i zwiększenie elastyczności operacyjnej firmy
Możliwość oszczędzenia czasu na rozmaitych procesach logistycznych dla właścicieli wielu firm jest kusząca, dlatego decydują się na automatyzacje i wykorzystanie nowoczesnych technologii w swoich firmach.
Jednym z najnowszych trendów jest technologia digital twins i możliwość stworzenia symulacji tego, jak działa np. nowy magazyn jeszcze zanim wdrożysz ten prawdziwy. Automatyzacja procesów logistycznych pozwala nie tylko na wypracowanie lepszych nawyków organizacyjnych dla pracowników firmy, ale również umożliwia skrócenie pewnych procesów w firmach.
Automatyzacja procesów składowania polega na zastosowaniu najlepszej metody składowania towarów w magazynie tak, aby oszczędzać dostępne miejsce. Takie wdrożenia owocują nie tylko dostępem do większej przestrzeni magazynowej, ale również wypracowaniem lepszych standardów pracy pracowników magazynowych.
4. Płynność łańcucha dostaw i zadbanie o lepszy przepływ ładunków w ostatniej mili
Zależy Ci na tym, by zamówienia w Twoim sklepie internetowym szybciej opuszczały magazyn i terminowo trafiały do klientów? Wykorzystaj kilka sposobów na optymalizację łańcucha dostaw.
Zwróć szczególną uwagę na to, jak w Twojej firmie wygląda przepływ towarów na etapie ostatniej mili i wyeliminuj tzw. wąskie gardła, czyli przyczyny najczęstszych problemów np. opóźnienia, trudności komunikacyjne pomiędzy poszczególnymi działami.
Jak temu zaradzić? Warto wykorzystać
fulfillment dla e-commerce, jeśli chcesz usprawnić działania w swoim sklepie internetowym.
5. Alternatywne źródła energii w magazynach i korzystanie z rozwiązań, które sprzyjają oszczędzaniu energii
Właściciele firm z różnych branż coraz bardziej dążą do tego, by w swojej strategii wykorzystywać zrównoważony rozwój i technologie, które pomagają obniżyć koszty i dbać o środowisko ekologiczne.
Przykładem tego są nowoczesne magazyny wykorzystujące alternatywne źródła energii, które pomagają oszczędzać energię elektryczną dzięki czerpaniu jej ze słońca.
Coraz więcej klientów dąży do tego, by korzystać w swoich działalnościach z energooszczędnych rozwiązań, by skutecznie zmniejszać niepotrzebne koszty. W tym celu coraz chętniej wykorzystuje nowoczesne rozwiązania takie jak wynajem nowoczesnego magazynu, który oszczędza energię.
Zarządzanie łańcuchem dostaw wymaga nie tylko dobrej komunikacji z pracownikami z różnych działów, ale przede wszystkim szybkości reakcji i znajomości najnowszych trendów i technologii.
Wielu przedsiębiorców dąży do tego, by obniżyć koszty w swoim biznesie i z tego względu coraz częściej korzysta z nowoczesnych rozwiązań takich jak np. magazyny na wynajem oszczędzające energię czy magazyny z kontrolowanymi temperaturami dla towarów w Warszawie.
Dlaczego Twój biznes potrzebuje wsparcia profesjonalnego operatora logistycznego i jakie zadania możesz mu oddelegować?
Na pewnym etapie działania firmy niezbędne jest wsparcie doświadczonych specjalistów. Jeśli czujesz, że nie wyrabiasz się w wysyłaniu zamówień do klientów z Twojego e-sklepu lub masz pomysły na to, jak usprawnić procesy logistyczne w swojej firmie, ale brakuje Ci pracowników – to dobry moment, by zdecydować się na
outsourcing usług logistycznych w Trans-Tok!
Dlaczego warto? Przede wszystkim skorzystanie ze wsparcia wykwalifikowanego i doświadczonego operatora logistycznego pozwoli Ci uniknąć kosztownych błędów w Twoim biznesie. Dzięki takiej współpracy zyskasz znacznie szersze spojrzenie na obszary, które można poprawić w Twojej firmie.
Sprawdź,
jakie zadania możesz oddelegować operatorowi logistycznemu i zyskaj więcej czasu na rozwój firmy!
Nowoczesne technologie i najnowsze trendy logistyczne w służbie rozwoju Twojej firmy
Chcesz mieć firmę, która jest na bieżąco z najnowszymi technologiami po to, by skuteczniej docierać do klientów, optymalizować wewnętrzne procesy logistyczne i w krótszym czasie dostarczać przesyłki? Wykorzystaj najnowsze trendy logistyczne, które w połączeniu z najnowszymi technologiami pozwolą Ci stworzyć efektywny łańcuch dostaw, uniknąć opóźnień w dostawach i ulepszyć dotychczasową organizację w firmie.