Co to jest transport międzynarodowy? 

Jaka jest definicja transportu międzynarodowego? To transport towarów z jednego kraju do kraju, który nie należy do Unii Europejskiej. Realizacja usługi przewozowej z jednego kraju do kraju spoza UE pomaga właścicielom firm spełniać konkretne cele np. handlowe lub produkcyjne. Transport międzynarodowy na odpowiedniej licencji przewoźnikom pozwala zrealizować legalnie przewozy, by dostarczyć konkretne towary do odbiorcy końcowego, a właścicielom firm pozwala realizować wymianę usług, która jest regulowana prawem. 

Jakie są rodzaje transportu międzynarodowego? 

Transport międzynarodowy bazuje na kilku różnych rodzajach transportu m.in. drogowym, lądowym, wodnym w ramach których realizowana jest usługa transportowa z jednego kraju do docelowego. Transport lądowy to np. zastosowanie transportu drogowego i kolejowego po to, by dostarczyć ładunek do określonego miejsca. Transport drogowy to głównie przewóz ładunku np. z magazynu do konkretnego portu, w którym zostanie on załadowany na statek i przetransportowany dalej. Kolejny etap to transport wodny, czyli przewóz ładunku statkiem. W zależności od charakteru ładunku dobierane jest odpowiednie zabezpieczenie i rodzaj statku, kontenera np. w przypadku substancji chemicznych są to specjalne pojemniki, które są transportowane przez statek specjalizujący się w tego typu transporcie. Ładunek może być transportowany w specjalnych pojemnikach np. dla substancji chemicznych. 

Cały ten proces wymaga nie tylko dobrze zaplanowanych czynności logistycznych i wiedzy specjalistycznej, ale również odpowiedniej komunikacji między właścicielem firmy transportowej, menedżerem floty, przewoźnikiem, kierowcą a klientem docelowym.

Aby usprawnić procesy logistyczne w transporcie międzynarodowym bardzo często w wielu firmach wykorzystuje się systemy telematyczne. Jaką rolę odgrywają w transporcie międzynarodowym? Pozwalają na bieżąco w czasie rzeczywistym śledzić ładunki, pokazują dokładną lokalizację każdego z aut flotowych i jednocześnie ułatwiają weryfikowanie czasu pracy i odpoczynku kierowców na trasach międzynarodowych. W taki sposób właściciele firm transportowych mogą również weryfikować czy paliwo firmowe jest wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem, a kierowca nie wykorzystuje go np. do prywatnych podróży.  

Kiedy jest transport międzynarodowy a kiedy wewnątrz wspólnoty?

Transport międzynarodowy dotyczy transportu wszelkich towarów, które są legalnie wwożone na terytorium krajów nieprzynależnych do Unii Europejskiej. Natomiast transport wewnątrzwspólnotowy jak sama nazwa wskazuje dotyczy realizacji usługi transportowej do krajów UE. Transport międzynarodowy może zostać zrealizowany wtedy, gdy dana grupa towarów znajduje się w Polsce, a ma zostać dostarczona do klienta z innego kraju spoza UE. 

Tak samo w przypadku przesyłek, które są nadawane na terenie krajów spoza EU i wysyłane do klientów z innych krajów. Co ważne – odcinek trasy przewoźnika może przebiegać przez kraj wchodzący w skład państw członkowskich UE, a w sytuacji, gdy nadanie towaru odbywa się w innym kraju nieprzynależnym do UE. 

Jak uzyskać licencję na transport międzynarodowy?

Uzyskanie licencji na transport międzynarodowy wiąże się z wieloma wymaganiami. Pierwszym z nich jest własna działalność gospodarcza lub zarejestrowana spółka handlowa. Następny krok to uzyskana przez przedsiębiorcę licencja na wykonywanie zawodu przewoźnika, która umożliwia legalny transport wspólnotowy towarów do krajów Unii Europejskiej. Brak tej licencji i nielegalne wykonywanie transportu do krajów UE może skutkować karą w wysokości nawet 12 tysięcy złotych! 

Kto wydaje zezwolenia na transport międzynarodowy? 

Licencje transportu międzynarodowego może uzyskać przewoźnik w Głównym Instytucie Transportu Drogowego. Koszt takiej licencji to 4000 złotych, która jest udzielana na 5 lat. Dla wielu osób, które chcą realizować przewozy międzynarodowe taka kwota jest spora, ale posiadanie licencji jest niezbędne, by móc realizować transporty międzynarodowe. 

Szybki i terminowy transport międzynarodowy? Tylko z Trans-Tok!

Interesuje Cię transport określonego ładunku np. maszyny, samochodu, towarów sypkich do innego kraju i zależy Ci na czasie oraz sprawnej realizacji usługi transportu międzynarodowego? My Ci taką gwarantujemy! W Trans-Tok realizujemy transporty międzynarodowe od ponad 20 lat i wiemy, jakie są oczekiwania i problemy naszych klientów, dlatego w codziennej pracy robimy wszystko, by spełnić te oczekiwania. Sprawdź naszą ofertę na transport międzynarodowy i z niej skorzystaj!