Transport ładunków dłużycowych dotyczy towarów nietypowych pod względem gabarytu, które przekraczają standardowe wymiary, by mogły zmieścić się do ciężarówki. Z tego powodu transport tego typu produktów musi być realizowany przy pomocy specjalnych naczep dopasowanych wymiarami do potrzeb ładunku. Co warto wiedzieć o transporcie dłużycowym?

Na czym polega transport ładunków dłużycowych? 

Transport ładunków dłużycowych polega na przetransportowaniu wszelkich produktów o niestandardowych wymiarach, których przewóz wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, specjalnych naczep i wymaga od przewoźnika bardzo dokładnego i  odpowiedniego zabezpieczenia tego rodzaju ładunku na czas przewozu.

Transport ładunków dłużycowych w branży logistycznej jest bardzo często określany jako transport ponadgabarytowy, który wymaga znajomości przepisów prawnych i jednocześnie odpowiedniej floty, by tego typu transport zrealizować w pełni bezpiecznie i legalnie. W ramach takiego przewozu może być realizowany transport drewna, ciężkich przedmiotów o nietypowych wymiarach i takich, których długość przekracza wymiary standardowych ładunków.

W takich sytuacjach operator logistyczny ma obowiązek nie tylko odpowiedniego zabezpieczenia takiego towaru, ale również dostosowania naczepy do rodzaju gabarytu ładunku, by zrealizować transport dłużycowy bezpiecznie i zgodnie z prawem.

Czym są dokładnie ładunki dłużycowe?

Ładunki dłużycowe to w branży logistycznej to ładunki ponadgabarytowe, których długość przekracza np. 2 metry i w związku z tym wymaga zastosowania specjalnych zabezpieczeń na czas przewozu. W branży logistycznej ładunki dłużycowe dzielą się na trzy kategorie ładunków. Pierwsza z nich dotyczy przedmiotów, które mają niestandardowe wymiary i dlatego wymagają przewozu za pomocą specjalistycznego sprzętu.

W jaki sposób dzielą się ładunki dłużycowe w transporcie? 

Przyjmuje się również, że ładunki kwalifikujące się do kategorii ładunków dłużycowych mogą przekraczać 1/3 standardowych wymiarów najczęściej przewożonych ładunków w logistyce. Mogą to być duże i ciężkie maszyny budowlane, których transport wymaga nie tylko szczególnego bezpieczeństwa, ale również wiedzy o tym, jak transportować tego rodzaju towary. Mianem dłużyzn określa się również różnego rodzaju pręty, pale drewniane i długie oraz ciężkie ładunki, które wymagają specjalistycznego sprzętu podczas przewozu.

Druga grupa ładunków to ładunki o wadze, która przekracza maksymalną dopuszczalną ładowność pojazdu, dlatego wymaga przewozu specjalnym środkiem transportu, którego waga będzie dostosowana do ładunku i pozwoli na bezproblemowy transport do miejsca docelowego. Do bardzo ciężkich ładunków wykorzystuje się specjalny, niskopodłogowy transport, by o wiele łatwiej przewieźć ładunki do miejsca docelowego.

Trzecia grupa ładunków dłużycowych to wszelkie pozostałe ładunki, które można sklasyfikować jako niestandardowe pod względem wagi i wymiarów i które ze względu na tę specyfikę wymagają transportu za pomocą specjalistycznej naczepy i ciężarówki.

Do ładunków dłużycowych zaliczyć również można drewno, którego transport jest regulowany prawnie i wymaga spełnienia określonych przepisów prawnych.

Ładunki dłużycowe to między innymi następujące towary:

Na potrzeby bezpiecznego transportu takich ładunków wykorzystuje się specjalne platformy dłużycowe, które są dostosowane wymiarami do przewozu takich produktów i gwarantują bezpieczny transport.

Jakie rodzaje ładunków kwalifikują się jako ładunki dłużycowe?

Są to np. wszelkie materiały budowlane o niestandardowej długości i specyfice czy nietypowe pod względem gabarytu, a także drewno, rury i pręty stalowe wyprodukowane np. przez producenta, które wymagają przewozu do danego centrum logistycznego, hurtowni lub bezpośrednio do klienta docelowego.

Ładunek dłużycowy w branży logistycznej to nic innego jak ładunek, który swoimi wymiarami przekracza standardowe wymiary w ujęciu firm logistycznych. To np. taki, który wymaga zastosowania specjalistycznej naczepy na czas transportu, a także taki, który wymaga bardzo dobrego zabezpieczenia na czas przewozu i nierzadko wykorzystania specjalnych zabezpieczeń, by mógł bezpiecznie dotrzeć do wyznaczonego celu.

Jak przebiega transport ładunków dłużycowych i na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas transportowania tego typu ładunków? 

Organizacja transportu ładunków dłużycowych, czyli ponadgabarytowych w Trans-Tok wymaga od firm logistycznych znajomości przepisów prawnych. Przewóz tego typu ładunków reguluje między innymi ustawa o ruchu drogowym, a także prawo transportowe, a operatorzy logistyczni w naszej firmie znają przepisy i wiedzą, jak zabezpieczyć nawet najbardziej nietypowy ładunek, by dotarł bezpiecznie do celu.

Transport ładunków dłużycowych realizowany jest za pomocą specjalistycznych ciężarówek i naczep dopasowanych rozmiarem do przewożonych ładunków. W magazynach do tego typu ładunków wykorzystuje się specjalne wózki widłowe, które ułatwiają załadunek i rozładunek tego typu towarów.

Jak prawidłowo zoptymalizować transport ładunków dłużycowych? 

Bezpieczny transport ponadgabarytowy wymaga wykorzystania specjalistycznego sprzętu (odpowiednio dobranych ciężarówek do specyfiki danego ładunku wraz z właściwymi naczepami, które pozwolą bezpiecznie przetransportować ładunek ponadgabarytowy do miejsca docelowego. Dlatego taki transport ładunków dłużycowych powinien być realizowany wyłącznie przez doświadczoną firmę logistyczną, która ma odpowiednie uprawnienia do realizacji tego typu przewozów i dostarczy ładunek w konkretnym terminie do miejsca docelowego.

Kiedy warto oddelegować transport ładunków dłużycowych? 

Nie wiesz, kiedy zdecydować się na to, by oddelegować firmie logistycznej transport ponadgabarytowy? Najczęściej klienci decydują się na skorzystanie z usługi transportu ponadgabarytowego wtedy, gdy potrzebują przetransportować ładunek o niestandardowych wymiarach i potrzebują odpowiedniego pojazdu. Też chcesz zlecić transport niestandardowego ładunku i szukasz doświadczonej firmy logistycznej, która zrealizuje dla Ciebie przewóz ładunku? Sprawdź, dlaczego i kiedy warto oddelegować transport ponadgabarytowy. 

Oddeleguj transport ładunku dłużycowego w Trans-Tok! 

Chcesz przetransportować drewno, ciężki sprzęt budowlany, maszyny specjalistyczne np. do hali magazynowej lub na plac budowy, ale nie masz odpowiedniego sprzętu i floty? Skorzystaj ze wsparcia doświadczonego operatora logistycznego Trans-Tok, który zrealizuje dla Ciebie transport specjalistyczny do dowolnej lokalizacji szybko, bezpiecznie i zawsze na czas.

Sprawdź i skorzystaj z transportu ponadgabarytowego w Trans-Tok 

Fachowo zorganizowany transport ładunków dłużycowych – tylko z firmą Trans-Tok!  

Chcesz przetransportować ładunek dłużycowy, ale nie masz odpowiedniego sprzętu, by samodzielnie zorganizować transport? Zleć go w Trans-Tok, a nasi operatorzy logistyczni zrealizują specjalnie dla Ciebie przewóz ładunku dłużycowego do dowolnej lokalizacji w Polsce i za granicą.