Transport intermodalny to szczególny rodzaj transportu, który łączy  różne pojazdy transportowe w jeden doskonale funkcjonujący system transportowy. Dzięki temu jest możliwy terminowy przewóz ładunków na europejskich trasach. Firmy transportowe wykorzystują do tego celu również różnego rodzaju naczepy i ciągniki siodłowe. 

Rola polskiego transportu w transporcie intermodalnym UE

Rola polskiego transportu intermodalnego jest kluczowa w transporcie towarów do Europy ze względu na ogromną konkurencyjność, niezrównaną jakość usług polskich przedsiębiorstw transportowych i doświadczenie w tym zakresie.

Z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego Eurostat wynika jednoznacznie, że polskie firmy transportowe od wielu lat są konkurencyjne w stosunku do firm z pozostałych państw europejskich w zakresie tego typu transportów. 

Takie osiągnięcia polskich firm transportowych nie byłyby możliwe gdyby nie wypracowana przez lata działalności konsekwencja, wysoka  konkurencyjność usług i nieustanne zorientowanie na potrzeby klientów oraz umiejętność spełnienia tych potrzeb w krótkim czasie. To tłumaczy, dlaczego polskie firmy transportowe od dawna nie mają sobie równych, jeśli chodzi o przewozy ładunków do Europy i pod tym względem są bardzo konkurencyjne w stosunku do pozostałych firm z Europy. 

Z myślą o transporcie intermodalnym powstały w branży TSL specjalne kontenery dwudziestostopowe znane jako TEU, które ułatwiają przechowanie ładunków na czas transportu o rozmiarze 20′. Taka jednostka ładunkowa pozwala na dokładne przygotowanie towarów do transportu. Rozmiar tego typu kontenerów pozwala na wygodne układanie towaru jeden na drugim lub stopniowo i dobre zabezpieczenie każdego rodzaju ładunku na czas transportu. 

 Czym jest transport intermodalny i czym się charakteryzuje? 

Transport intermodalny wiążę się z koniecznością zachowania wszelkiej ostrożności podczas przewozu ładunków i wymaga dokładnego zaplanowania każdej trasy. Z tego powodu wszelkie ładunki są transportowane w kontenerach, dlatego podczas transportu nie ma możliwości, by ingerować w ich zawartość. Jednak warto zauważyć, że ma to również korzystny wpływ na ładunek i krótszy czas realizacji usługi przewozowej. 

Charakteryzuje się tym, że podczas transportu wykorzystuje więcej niż dwa rodzaje transportu niż transport multimodalny. Ponadto stosuje  transport kombinowany, by za pomocą różnych środków transportu przyśpieszać proces transportu ładunku do konkretnego celu.

Wykorzystuje np. ciągniki siodłowe i różnego rodzaju naczepy, by dopasować środek transportu do charakteru, przeznaczenia i wielkości ładunku.

Chcesz dowiedzieć się więcej na czym polega transport intermodalny? Zapraszamy do przeczytania artykułu na naszym blogu! 

Czym się różni transport multimodalny od transportu intermodalnego? 

Transport multimodalny polega na przewozie przedmiotów lub osób przy pomocy więcej niż jednego środka transportu. Od transportu intermodalnego różni go przede wszystkim to, że dany ładunek jest transportowany przy pomocy więcej niż jednego środka transportu, ale jest też możliwość zmiany jednostki ładunkowej.

Transport intermodalny polega na tym, że również tak jak transport multimodalny wykorzystuje więcej niż dwa rodzaje pojazdów transportowych do przewozu ładunku. Jednak ze względu na to, że ładunek jest odpowiednio zabezpieczony i najczęściej przewożony w specjalnych kontenerach – to nie ma możliwości zmiany jednostki ładunkowej. 

Jakie są wady i zalety transportu intermodalnego?  

Ten rodzaj transportu ma wiele zalet. Najważniejszą zaletą transportu intermodalnego jest to, że powoduje mniej zanieczyszczeń środowiska ekologicznego i ma wpływ na obniżenie kosztów związanych z realizacją usługi transportowej. Kolejną korzystną zaletą jest to, że ten rodzaj transportu wpływa na minimalizację korków na autostradach i jednocześnie skraca czas wykonania usługi transportowej na międzynarodowych trasach. 

Transport intermodalny ze względu na swoją specyfikę umożliwia np. w nagłych sytuacjach natychmiastową zmianę obranej trasy na inną, dzięki której można np. szybciej dostarczyć ładunek do konkretnego miejsca docelowego. Ma to również korzystny wpływ na minimalizację korków na autostradach i uniknięcie opóźnień.

Z kolei możliwość wykorzystania różnych rodzajów transportów i specyfika tego rodzaju transportu ma korzystny wpływ na większe możliwości zastosowania taboru.

Z punktu widzenia przewoźnika największą zaletą przy realizowaniu tego typu transportów są nieograniczone możliwości załadunku i rozładunku towarów, co jest po prostu bardziej wygodne i wiąże się z większymi możliwościami. 

Transport intermodalny ze względu na swoją specyfikę bardzo często jest realizowany z wykorzystaniem odpowiedniej przestrzeni umożliwiającej przeładunek towarów, załadunek lub przygotowanie towarów do magazynowania. Takie punkty są zlokalizowane przy torach kolejowych lub w portach i pozwalają szybko i bezpiecznie przeładować towary i przygotować je do dalszej drogi.

Dlaczego warto zlecić transport dowolnego ładunku do Europy firmie Trans-Tok? 

Szukasz doświadczonej firmy transportowej, która zrealizuje dla Ciebie terminowy transport ładunku z Polski do dowolnego kraju w Europie i zorganizuje wszelkie formalności i bezpiecznie dostarczy Twój ładunek do konkretnego miejsca?  

Od dłuższego czasu szukasz doświadczonej firmy transportowej, której oddelegujesz obsługę logistyczną swojej firmy lub e-sklepu i będziesz się mógł zająć bez stresu innymi obowiązkami? Z Trans-Tok jest to możliwe!

Dlaczego to właśnie nam warto oddelegować obsługę logistyczną Twojej firmy? W Trans-Tok specjalizujemy się w kompleksowej obsłudze transportowej firm z całej Polski i od ponad 20 lat realizujemy transporty najróżniejszych ładunków w całej Europie, dlatego oferujemy przede wszystkim w pełni profesjonalny i kompleksowy transport dowolnych ładunków do Europy. Przez ten cały czas dokładnie poznaliśmy potrzeby zarówno większych firm, jak i klientów indywidualnych w zakresie transportów intermodalnych i potrafimy zaproponować i wdrożyć odpowiednie rozwiązania, które spełniają te potrzeby. 

Niezależnie od tego czy potrzebujesz zlecić transport ponadgabarytowy, czy tylko przewóz niewielkiego ładunku np. drobnicowego –  zrealizujemy dla Ciebie każde zadanie, dlatego warto skorzystać z naszych usług transportowych. Jako doświadczona firma transportowa zdajemy sobie sprawę, że w przypadku niektórych ładunków może zaistnieć potrzeba zastosowania specjalistycznych urządzeń lub dźwigów i jesteśmy przygotowani na taką ewentualność.  

Każde zlecenie obsługujemy kompleksowo – przygotowujemy pełną dokumentację techniczną i dostarczamy ładunki zawsze na czas do wyznaczonego miejsca w Europie!

Szukasz firmy transportowej, której bez żadnych obaw będziesz mógł powierzyć transport ładunku? W Trans-Tok znamy się na tym! Zapraszamy do skorzystania z naszych usług transportowych.