Telematyka transportu – co to?

Telematyka transportu to dziedzina, która wykorzystuje zaawansowane technologicznie systemy po to, by wspierały kierowców i przewoźników w codziennej pracy. Telematyka łączy systemy telekomunikacyjne z informatycznymi po to, by skutecznie pobierać i przekazywać niezbędne dane do realizacji usługi transportowej. Jakie to konkretnie dane? To nie tylko informacje o aktualnej lokalizacji GPS kierowcy, ale również takie, które określają z jaką prędkością porusza się pojazd danego kierowcy, ile spala paliwa, kiedy jest w ruchu.

Systemy telematyczne powstały wraz z rozwojem internetu. Dziś wiele firm transportowych korzysta z nowoczesnych technologii, które wspierają przewoźników w codziennej pracy. Systemy telematyczne umożliwiają przekazywanie ogromnej ilości danych, dzięki którym kierowcy mogą na czas np. wykryć niebezpieczeństwo na drodze, dowiedzieć się w którym miejscu był wypadek lub zmienić swoją trasę, aby uniknąć opóźnień. Telematyka pozwala również klientom firm transportowych śledzić w czasie rzeczywistym drogę danego samochodu, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Pozwala to zaplanować prace produkcyjne i mieć pewność, że przesyłka dotrze w wyznaczonym czasie do wybranego miejsca.

Jak działa telematyka? 

Każdy system telematyczny ma pewne funkcje, które umożliwiają przekazywanie dalej informacji. Telematyka to głównie systemy GPS połączone ze specjalnymi czujnikami, a także rejestratory i urządzenia końcowe, które przesyłają sygnał, czyli smartfony z odpowiednimi aplikacjami i komputery.

Właściciel floty dzięki tym systemom ma możliwość przeanalizowania prędkości, z jaką porusza się dane auto należące do floty i dzięki temu też może edukować kierowców odnośnie do ekonomicznego stylu jazdy.

Ponadto może zweryfikować stan paliwa np. w konkretnym dniu i sprawdzić, czy obroty silnika są prawidłowe, co jest pomocne np. podczas dbanie o bezpieczeństwo kierowcy lub podczas szukania usterek. Fleet manager dzięki tym informacjom jest w stanie zoptymalizować trasę kierowcy i w razie potrzeby ją zmienić lub dostosować do danej sytuacji.

Co warto wiedzieć o nowoczesnych systemach telematycznych?

Systemy telematyczne są tak zaprojektowane, by dzięki nowoczesnym rozwiązaniom pomagały kierowcom i właścicielom firm w przesyłaniu informacji w czasie rzeczywistym m.in. o pracy auta na danej trasie, przebiegu, a także ułatwiały wykrycie usterek na czas. Każdy taki system składa się z czujników pomiarowych i wielu pozostałych urządzeń rejestrujących takich jak radary, kamery. Ponadto każdy z nich można dostosować do potrzeb danego przedsiębiorstwa, aby pomagał spełniać określone cele  Umożliwia to dokładne przesyłanie informacji i sprawia, że zarządzanie flotą pojazdów jest o wiele łatwiejsze niż w porównaniu do pracy bez wykorzystania telematyki.

Jak rozwiązania telematyczne pomagają w branży transportowej i do czego je można wykorzystać?

Telematyka ma szerokie zastosowanie w branży transportowej. Właścicielom flot pozwala nie tylko określić w czasie rzeczywistym położenie danego samochodu firmowego, ale też przewidzieć zagrożenia na trasie danego kierowcy i skutecznie im zapobiegać. Służy również do tego, by lepiej optymalizować trasy przejazdów, co przyczynia się do mniejszego zużycia paliwa i pomaga oszczędzać pieniądze. Nowoczesne systemy telematyczne są tak zaawansowane, że pozwalają kierowcom wypracować własny styl jazdy, który wpływa na ekonomiczne podróżowanie.

W czym jeszcze pomaga? Przede wszystkim służy do łatwiejszego zarządzania flotą w firmach transportowych, pozwala zoptymalizować trasy przejazdu i czas pracy kierowców. To dzięki rozwiązaniom telematycznym właściciele firm mogą przewidzieć wszelkie trudności i w miarę możliwości znaleźć konkretne wyjście z problematycznej sytuacji.

Dlaczego warto korzystać z systemów telematycznych w branży transportowej? 

Nowoczesne rozwiązania telematyczne wiążą się z szeregiem korzyści. Przewoźnikom pozwalają ulepszać styl jazdy, dzięki tzw. wskaźnikom stylu jazdy, które mogą być przypisane do poszczególnych kierowców. Sposób jazdy danego kierowcy ma wpływ między innymi na oszczędność paliwa i ekonomiczną jazdę, dlatego każda firma transportowa powinna zwracać na to uwagę.

Telematyka pomaga kierowcom i właścicielom firm transportowych między innymi w określeniu:

               

Nowy wymiar transportu… Z telematyką za pan brat!

Inteligentne systemy są stosowane w branży transportowej od wielu lat. Pomagają zwiększyć efektywność przejazdów kierowcom i dbają o ich bezpieczeństwo. Pozwalają szybko wykrywać ewentualne zagrożenia i w takich sytuacjach zmieniać trasy przejazdu, by skrócić czas dostaw. Skorzystaj z nowoczesnych systemów telematycznych, aby przekonać się, jak bardzo ułatwią Ci zarządzanie flotą samochodową i pracą kierowców. W Trans-Tok wykorzystujemy telematykę, aby nasi klienci mogli śledzić swoje ładunki na bieżąco. Chcesz zlecić transport i interesuje Cię skorzystanie z kompleksowej obsługi logistycznej dla Twojej firmy lub e-sklepu? Serdecznie zapraszamy do kontaktu i skorzystania z oferty naszej firmy!