Każdego dnia nasi kierowcy przewożą ogromne ilości ładunków. W zależności od rodzaj ładunku każdy kierowca dobiera odpowiedni środek transportu, techniki zabezpieczające towar i dopasowane do jego wagi oraz specjalnych potrzeb danego ładunku. Jakie rodzaje naczep są stosowane w branży transportowej i co należy wiedzieć o każdej z nich? 

Rodzaje załadunków – co należy o nich wiedzieć? 

Ładunki transportowe różnią się od siebie specyfikacją, wagą, gabarytami, a także wymaganiami odnośnie do sposobu załadunku lub rozładunku. Jakie rodzaje załadunków stosują kierowcy? 

Każdy z nich charakteryzuje się między innymi specjalnymi potrzebami, które muszą być spełnione, ale również wagą, wymaganymi dokumentami przewozowymi i technikami zabezpieczeń, które dany kierowca musi zastosować, aby jak najlepiej zabezpieczyć dany ładunek do transportu. 

Załadunek pod względem rodzaju można podzielić następująco:

Sprawdź, jakie są rodzaje ładunków w transporcie

Jakie rodzaje naczep są stosowane w branży transportowej?

Różnorodność stosowanych naczep w branży transportowej może sprawiać trudności w ich rozróżnieniu. Wyróżnia się naczepy standardowe i specjalne. Pierwszy rodzaj naczep to głównie naczepy firanowe, które są przeznaczone do przewozu rozmaitych towarów na paletach.

Jakie więc rodzaje naczep są najczęściej stosowane w branży transportowej, czym się charakteryzuje każda z nich i jakie ładunki są nimi transportowane?

Towary są zwykle spinane specjalnymi taśmami, co wymaga znajomości technik logistycznych i jednocześnie zachowania szczególnej ostrożności. Zaletą stosowania plandek jest to, że towar można ładować z dowolnej strony, co jest bardzo wygodne i pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Ponadto kierowca, który wybiera plandekę nie ma ograniczeń odnośnie do sposobu załadunku towaru. Transport towarów plandeką jest lżejszy, tańszy i pozwala zachować efektywność paliwową ze względu na to, że taki transport spala mniej paliwa.  

Firanka jest odsłaniana na czas załadunku lub rozładunku, dlatego stąd wzięła się nazwa dla tego typu naczepy. Taka naczepa kurtynowa wyróżnia się dość standardową budową – składa się ze stali, specjalnych lin, które pomagają zabezpieczać ładunek na czas transportu. Za jej pomocą można przewieźć dowolny ładunek po drogach krajowych lub międzynarodowych. Ułatwieniem jest to, że w zależności od rodzaju danej firanki, taka naczepa ma również rozsuwany dach, co umożliwia kierowcy załadunek górą. 

Transport standardowy i specjalistyczny zawsze na czas i na wysokim poziomie – tylko w Trans-Tok!

Potrzebujesz specjalistycznego transportu, aby przewieźć ładunek o nietypowych gabarytach do miejsca docelowego? Interesuje Cię kompleksowa obsługa logistyczna dla firmy? Nie masz odpowiedniego środka transportu do przewozu danego rodzaju produktów? My Ci pomożemy! Zachęcamy do skorzystania z oferty transportu w Trans-Tok