Cross-docking dzieli się na kilka rodzajów, które każdego dnia są stosowane w branży logistycznej. Tego rodzaju przeładunek kompletacyjny bez magazynowania towarów zwiększa efektywność łańcucha dostaw. To tłumaczy, dlaczego tak wielu właścicieli firm interesuje się cross-dockingiem i szuka sposobów, by ulepszać procesy logistyczne w swoich firmach lub e-sklepach.

Na czym polega cross-docking? 

Cross-docking to najprościej rzecz ujmując rezygnacja z procesu magazynowania w łańcuchu dostaw.

Dlaczego stosuje się tę metodę i dlaczego konieczne jest zrezygnowanie z usługi magazynowania towarów? Głównie w celu oszczędzenia miejsca i przyśpieszenia procesu dostawy towarów do klientów docelowych.

Przeczytaj więcej o tym, na czym polega cross-docking.

Jakie są rodzaje cross-dockingu w branży logistycznej? 

Cross-docking w branży TSL dzieli się na proces jednoetapowy i dwuetapowy. Pierwszy etap cross-dockingu nie zakłada magazynowania, dlatego towar jest od razu wysyłany do klienta docelowego.

Drugi etap cross-dockingu uwzględnia etap dokładnej kompletacji towaru, a nawet jego przeładunku w magazynie, co wpływa na dłuższy proces. Ponadto w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa – ładunek może być dostarczony np. do kolejnego punktu odbioru i dopiero potem jest wysyłany do klienta docelowego.

Jakie rodzaje cross-dockingu są stosowane w branży logistycznej i co warto wiedzieć o każdej z nich?  

Pierwszym i najczęściej stosowanym rodzajem jest cross-docking towarów na paletach. Ten rodzaj cross-dockingu najczęściej dotyczy towarów wielogabarytowych, które są przepakowywane i umieszczane w ciężarówce lub w innym środku transportu, skąd ruszają w dalszą drogę.

Drugim rodzajem strategii cross-dockingowej jest cross-docking produktów, które są wcześniej skompletowane przez dostawcę. Najczęściej ten rodzaj cross-dockingu wymaga bardzo dobrej znajomości potrzeb konsumentów i dobrej komunikacji pomiędzy właścicielem sklepu a operatorem logistycznym. Przygotowane towary trafiają do centrum logistycznego i w zależności od potrzeb firmy są dalej przepakowywane np. w specjalne folie na akcje promocyjne, a potem ruszają w dalszą drogę.

Trzecim rodzajem cross-dockingu jest najpopularniejsza i najczęściej stosowana metoda cross-dockingu. W tym przypadku cross-docking jest połączony z kompletacją i przeładunkiem towarów w magazynie. Jak wygląda ten proces? Towary umieszczone na paletach trafiają do przestrzeni magazynowej, gdzie pracownicy magazynu je rozdzielają, kompletują, segregują i wysyłają bezpośrednio do klientów.

Cross-docking w branży e-commerce

Czy strategie cross-dockingu przydają się w branży logistycznej? Oczywiście! Przede wszystkim taki przeładunek kompletacyjny w połączeniu z dobrze przemyślanym modelem biznesowym zwiększają efektywność łańcucha dostaw, pozwalają uniknąć przestojów spowodowanych np. brakiem towaru w magazynie czy wskutek omyłek ludzkich.

Dobrze wdrożony cross-docking pozwala tego uniknąć. Właśnie dlatego zwolennicy tego systemu zarządzania chwalą go przede wszystkim za szybkość dostaw zamówień do klientów. A efektywność dostaw ma ogromny wpływ na zwiększenie również lojalności klientów podczas kolejnych zakupów i pozwala na zwiększenie sprzedaży.

Odkryj potencjał cross-dockingu dzięki odpowiedniej strategii i ulepsz procesy logistyczne w swojej firmie!  

Interesuje Cię usługa cross-dockingu dla Twojego sklepu e-commerce? Potrzebujesz wsparcia doświadczonego operatora logistycznego, by zmienić lub ulepszyć procesy logistyczne w Twojej firmie?

Skorzystaj z naszego ponad 20-letniego doświadczenia w Trans-Tok, by prowadzenie sklepu internetowego było jeszcze łatwiejsze, a logistyka e-commerce jeszcze bardziej efektywna. Sprawdź logistykę dla e-commerce.

Potrzebujesz nowoczesnego magazynu? Odkryj nasz magazyn na wynajem w West Park w Ożarowie Mazowieckim zlokalizowany w Ołtarzewie przy skrzyżowaniu dwóch ulic ul. Ceramicznej przy drodze nr 718 i ul. Poznańskiej przy drodze nr 92.

Dlaczego warto mieć strategię cross-dockingową we własnej firmie? 

Dzięki wdrożeniu odpowiedniej strategii cross-dockingowej skracasz nie tylko czas realizacji zamówienia i przyśpieszasz czas dostawy.

Natomiast oddelegowanie logistyki dla e-commerce to sposób na obniżenie kosztów w Twoim biznesie.

Dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania? Głównie dlatego, że dzięki niemu zyskasz o wiele więcej czasu na inne działania, a zlecając to nam – zyskujesz gwarancję, że w odpowiedni sposób wdrożymy strategie cross-dockingową w Twojej firmie.

Z nami masz pewność, że operator logistyczny wdroży dla Ciebie najlepszy model logistyczny i dobierze odpowiednią strategię cross-dockingową dla Twojej firmy lub e-sklepu w zależności od potrzeb Twojej firmy i specyfiki produktów.

Skorzystaj z naszego centrum logistycznego w West Park, które mieści się w Ożarowie Mazowieckim i z profesjonalnych usług logistycznych.

Cross-docking – sposób na efektywniejszy łańcuch dostaw w firmach logistycznych 

Chcesz, by Twoi klienci byli pod wrażeniem tego, jak działa logistyka Twojej firmy i jak szybko są dostarczane zamówienia, na które nie muszą zbyt długo czekać? Skorzystaj z powyższych strategii cross-dockingu i naszego wsparcia w Trans-Tok, by przekonać się, jak możemy ulepszyć procesy logistyczne w Twojej firmie lub sklepie internetowym.