Właściwe przechowywanie leków w odpowiedni sposób i we właściwych temperaturach zgodnie z wymaganiami producentów to podstawa. Dlaczego to tak istotne? Sposób przechowywania leków hurtowni farmaceutycznych czy aptek ma wpływ na ich skuteczne działanie i na zdrowie osób, które je zażywają. Z tego względu leki z hurtowni farmaceutycznych wymagają odpowiedniego miejsca do przechowywania. Ponadto wiąże się to z koniecznością przestrzegania właściwych warunków podczas transportu z jednego punktu do magazynu. W Trans-Tok oferujemy klientom zarówno wynajem nowoczesnego magazynu z chłodnią w miejscowości Ożarów Mazowiecki pod Warszawą na przechowanie np. leków z aptek czy hurtowni farmaceutycznych, jak i pełną logistykę towarów z takich obiektów oraz terminową wysyłkę do klientów.

Hurtownia farmaceutyczna a prawidłowe przechowywanie leków

Wszystkie lekarstwa dostępne w aptekach czy hurtowniach farmaceutycznych muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki magazynowania. Najwłaściwsze sposoby bezpiecznego przechowywania znajdują się na ulotkach lub etykietach produktów i są określone przez producentów. Jak zatem najlepiej je przechowywać, aby zachowały swoje właściwości? Każdy z takich produktów musi być przechowywany w szczególnych temperaturach zaleconych przez producenta w nowoczesnych magazynach. Ponadto, jeśli są to produkty przechowywane w magazynach, to powinny być składowane w magazynach zaawansowanych technologicznie. Przede wszystkim lekarstwa i pozostałe farmaceutyki powinny być przechowywane w magazynie bez dostępu do promieniowania UV, w stale kontrolowanej temperaturze za pomocą specjalnego przyrządu oraz w miejscu o odpowiedniej wilgotności powietrza. Dlaczego? Przede wszystkim zbyt wysoka temperatura czy nieprawidłowe warunki przechowywania mogą zmienić właściwości tego typu produktów, przez co będą one niezdatne do spożycia. W większości aptek wilgotność powietrza według prawa nie powinna przekraczać 65 %.

Jak wybrać odpowiedni magazyn na wynajem z chłodnią dla hurtowni farmaceutycznej?

Doskonale zdajemy sobie sprawę z restrykcyjnych i narzuconych przez prawo warunków, jakie muszą spełniać magazyny z chłodnią na wynajem dla tego typu produktów. Nasze magazyny są klimatyzowane i nowoczesne, dlatego idealnie spełniają wszelkie rygorystyczne wymogi Nadzoru Farmaceutycznego dotyczące sposobów magazynowania lekarstw z hurtowni czy aptek internetowych. Doskonale wiemy, że składowanie tego typu farmaceutyków musi odbywać się w odpowiedniej temperaturze. Istotny jest także ograniczony dostęp do promieniowania UV, a temperatura pod regularną kontrolą. Naszym klientom proponujemy wynajem nowoczesnego magazynu z chłodnią o powierzchni magazynu 13.100 metrów kwadratowych i powierzchni chłodni 400 metrów kwadratowych. Dla hurtowni farmaceutycznych i aptek świadczymy też usługi profesjonalnego foliowania, etykietowania produktów i przygotowania zestawów promocyjnych. Skorzystanie z usługi magazynowania leków i usług dodatkowych pozwala oszczędzić sporo czasu na samodzielnym wykonaniu tych czynności. Wynajem nowoczesnego magazynu wraz z chłodnią to rozwiązanie, które proponujemy aptekom stacjonarnym, internetowym, hurtowniom farmaceutycznym i sklepom medycznym.

Jak w odpowiedni sposób przechowywać leki?

Jak bezpiecznie i prawidłowo przechowywać leki w magazynie z chłodnią? Zasady dotyczące odpowiedniego przechowywania leków reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie wymagań DPD oraz GMP, a także wiele aktów prawnych. Rozporządzenie określa zasady rejestracji leków, a także obowiązek weryfikowania temperatury w jakiej są przechowywane i transport leków. Warto mieć na uwadze, że zgodnie z wymogami prawnymi przechowywanie leków musi się to odbywać przy użyciu specjalnego sprzętu. Ułatwia on dokładne zweryfikowanie poziomu temperatury, która jest wymaga przez producenta danego leku. Każda hurtownia farmaceutyczna musi więc przestrzegać tych zasad, a nasze nowoczesne magazyny to umożliwiają.

Jak zweryfikować temperaturę magazynowanych lub przewożonych leków?

Pomaga w tym specjalne urządzenie, które należy odpowiednio kalibrować, aby umożliwiało rzetelny odczyt. Ponadto jeśli urządzenie wykryje nieprawidłową temperaturę lub inną nieprawidłowość – należy to bezzwłocznie zgłosić. Priorytetowe jest zapewnienie lekom odpowiedniej temperatury, bezpiecznych warunków przechowywania i ograniczenie przedostawania się promieniowania słonecznego do miejsca składowania lekarstw. Ponadto prawo narzuca również minimalną 1,5-krotną wymianę powietrza za pomocą regularnej wentylacji wewnętrz magazynu w ciągu jednej godziny. Nasz magazyn z chłodnią spełnia te rygorystyczne wymogi, dlatego wiemy, że to wynajem magazynu z chłodnią w Warszawie jest dla naszych klientów najlepszym wyborem. Interesuje Cię wynajem magazynu z chłodnią np. przechowywanie leków dla Twojej hurtowni farmaceutycznej? Jeśli jesteś właścicielem apteki internetowej, stacjonarnej lub hurtowni leków i szukasz odpowiedniego i bezpiecznego magazynu do przechowania leków – zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.