Transport dla branży motoryzacyjnej wymaga przede wszystkim odpowiednio zorganizowanych procesów logistycznych i wykorzystania nowoczesnych technologii, by we właściwy sposób zaplanować i umiejętnie zarządzać przepływem towarów. Dlaczego tak ważnym aspektem dla większości firm motoryzacyjnych jest ekspresowy czas dostaw ładunków do zakładów produkcyjnych? Co warto wiedzieć o roli transportu just in time i transportu całopojazdowego w branży motoryzacyjnej?

Rynek branży automotive i wpływ szybkości dostaw na procesy logistyczne w branży motoryzacyjnej 

Według raportu kwartalnego firmy Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i firmy analitycznej KPMG dotyczącego branży motoryzacyjnej w 2023 roku wciąż wzrasta sprzedaż nowych samochodów w Polsce.

W czasie pandemii koronawirusa branża motoryzacyjna zmagała się z kosztownymi przestojami w produkcji nowych samochodów i była zmuszona zamknąć fabryki w wielu miastach, co odbiło się na zyskach firm, jak i również miało znaczący wpływ na zmniejszoną dostępność nowych samochodów. Po pandemii ceny samochodów wzrosły, a sprzedaż samochodów cieszyła się większym zainteresowaniem.

Im większy popyt na nowe samochody, tym więcej obowiązków spoczywa na barkach firm produkcyjnych i motoryzacyjnych, które muszą uporządkować wewnętrzne procesy logistyczne i dbać o to, by nie zabrakło żadnej części. To wymaga nie tylko odpowiedniej organizacji pracy, ale również dobrej współpracy z firmą logistyczną, zaufania i wypracowania naprawdę partnerskich relacji biznesowych, by firma logistyczna na czas dostarczyła wszelkie niezbędne części na etapie procesu produkcyjnego.

Co warto wiedzieć o specyfice branży motoryzacyjnej i roli transportu just in time w transporcie ekspresowym? 

Specyfika sektora motoryzacyjnego pod względem logistycznym wymaga nie tylko przemyślanych procesów logistycznych, ale przede wszystkim regularnego monitorowania wszelkich przepływów dotyczących materiałów niezbędnych do produkcji samochodów. Właściciele firm motoryzacyjnych nie mogą sobie pozwolić na żadne opóźnienia komponentów do samochodów ze względu na ogromne koszty wynikające z przestoju procesów produkcyjnych, co może również skutkować ewentualną rezygnacją ich klientów z zamówień.

To tłumaczy, dlaczego tak istotna jest terminowość w dostawach poszczególnych komponentów i partnerska współpraca z firmą logistyczną. Dlatego tak ważne znaczenie ma wypracowanie dobrych relacji biznesowych z firmą logistyczną i znalezienie operatora logistycznego, który będzie godny zaufania i będzie dostarczał wszelkie części w umówionych terminach.

Kolejną istotną kwestią, która ma ogromny wpływ na wypracowanie dobrej współpracy – jest to, by wybrana firma logistyczna dysponowała nowoczesną flotą pojazdów i dążyła do zrównoważonego rozwoju. Właściciele firm motoryzacyjnych muszą pamiętać między innymi o tym, by mieć dostęp do monitoringu GPS, który umożliwia analizowanie na bieżąco drogi, jaką pokonuje ładunek od momentu wysyłki aż po finalną dostawę.

Drugim, bardzo istotnym aspektem dobrej współpracy pomiędzy firmą transportową a motoryzacyjną jest przygotowanie kompletnej dokumentacji technicznej, która pozwola oszczędzić czas na rozmaitych procesach logistycznych i jednocześnie sprawnie przekazać ładunek firmie motoryzacyjnej.

Profesjonalny transport dla branży automotive – jakie aspekty są najważniejsze? 

Specyfika transportu dla branży automotive wymaga od operatora logistycznego, który obsługuje klientów z tej branży nie tylko szybkich reakcji na nieprzewidywalne działania, ale również elastyczności i umiejętności szybkiego dostosowania się do trudnych sytuacji w branży motoryzacyjnej.

Dla właściciela firmy motoryzacyjnej, który szuka odpowiedniego operatora logistycznego do współpracy – bardzo istotna jest kwestia bezpieczeństwa ładunków, a także poznanie jego problemów wynikających ze specyfiki codziennej pracy, by operator logistyczny miał większą świadomość i mógł bardziej dostosować się do wymagań klienta.

Produkcje nowych samochodów są dość dynamiczne, a brak jakiejkolwiek części może skutkować wysokimi kosztami ze względu na konieczność zatrzymania procesów produkcyjnych. Dlatego, by do tego nie dopuścić – tak ważny jest sprawnie działający łańcuch dostaw i współpraca z doświadczonym operatorem logistycznym, który rozumie problemy i ryzyko operacyjne właścicieli firm motoryzacyjnych.

Dlaczego tak ważny jest terminowy transport produktów w branży motoryzacyjnej?

Branża motoryzacyjna charakteryzuje się wysoką dynamiką działań i procesów, dlatego podczas produkcji części motoryzacyjnych właściciele nie mogą sobie pozwolić na to, by zabrakło im określonych komponentów. Nierzadko muszą na te części czekać od zewnętrznych dostawców, z którymi współpracują, dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie firmy logistycznej i uporządkowanie wszelkich procesów logistycznych, by uniknąć jakichkolwiek przestojów produkcyjnych i wysokich kosztów.

Dlaczego warto skorzystać z usług Trans-Tok w zakresie transportu dla branży motoryzacyjnej?

Trans-Tok to doświadczony operator logistyczny, który od ponad 20 lat realizuje dla firm motoryzacyjnych kompleksowy transport najróżniejszych ładunków – od drobnych części po transport całopojazdowy, a nawet ekspresowy w całej Polsce i za granicą.

Trans-Tok dostarcza części dla branży motoryzacyjnej nawet w ciągu kilku godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia, dlatego jeśli prowadzisz firmę motoryzacyjną i szukasz niezawodnego operatora logistycznego do współpracy – to warto zdecydować się na współpracę z doświadczonym i niezawodnym operatorem logistycznym, czyli Trans-Tok.

Transport międzynarodowy FTL i LTL dla branży motoryzacyjnej 

Różnorodność określonych ładunków w branży motoryzacyjnej wymaga elastyczności od operatorów logistycznych. Ich obowiązkiem jest dopasowanie rodzaju transportu do przewożonego ładunku, odpowiednie zabezpieczenie na czas transportu i wywiązanie się z umowy w określonym czasie.

Terminowy transport ekspresowy dla branży motoryzacyjnej – tylko z Trans-Tok

Szukasz od dawna doświadczonego operatora logistycznego do współpracy z własną firmą motoryzacyjną? Zależy Ci na terminowych dostawach części i braku ograniczeń w zakresie przewozu ładunków? Trans-Tok oferuje Ci ekspresowy transport towarów w ciągu zaledwie 7 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.