Coraz więcej firm logistycznych w swoich strategiach działania uwzględnia przemyślane działania środowiskowe, które mają na celu nie tylko wsparcie środowiska ekologicznego, ale również dążenie do zmniejszenia emisji spalin, minimalizację kosztów transportowych i zwiększenie świadomości wokół marki. Jakie konkretnie działania środowiskowe w duchu koncepcji ecr stosują firmy logistyczne, by zyskać przewagę konkurencyjną i zainteresowanie klientów?

Czym jest koncepcja ecr?

Koncepcja ecr (z języka angielskiego – Efficient Consumer Response) to skuteczna metoda, która polega na wprowadzeniu do strategii firmy takich czynności, które służą ochronie środowiska ekologicznego i pomagają w zmienianiu gospodarki na lepsze. To jedna z metod zarządzania, której celem jest zarówno realne wsparcie ekologii, jak i osiągnięcie korzyści biznesowych powiązanych z tymi działaniami. To nie tylko wdrożenie strategii, która ma na celu np. optymalizację kosztów transportowych czy planowanie tras kierowców w taki sposób, by minimalizować zużycie paliwa i ograniczać emisję spalin. Koncepcja działań pożytecznych dla środowiska ekologicznego koncentruje się między innymi na minimalizowaniu marnotrawstwa zasobów w postaci np. materiałów, odpadów i energii w firmach transportowych. Dlatego tak istotne dla wielu firm logistycznych jest dążenie do ograniczeń w tym zakresie, by jednocześnie oszczędzać pieniądze na kosztach firmowych, a zarazem przyczyniać się swoimi działaniami do dbania o środowisko ekologiczne. Wdrożenie tej strategii do transportu drogowego pozwala nie tylko zwiększyć wydajność operacyjną, ale przede wszystkim

Jakie metody chroniące środowisko może wdrożyć firma logistyczna i jak pomaga im w tym technologia? 

Koncepcja ECR, czyli działań na korzyść środowiska ekologicznego jest popularna wśród firm z branży transportowej. Właściciele nieustannie dążą do tego, by minimalizować koszty transportowe i jednocześnie zbliżyć się do swoich klientów poprzez działania wspierające środowisko ekologiczne. To właśnie dlatego każdy przewoźnik analizuje np. poziom paliwa w ciężarówkach lub podróżuje zgodnie z wyznaczoną trasą przez dyspozytora, by jak najszybciej dostarczyć ładunek do konkretnej lokalizacji.

1. Regularne monitorowanie poziomu paliwa w samochodach flotowych i minimalizowanie stopnia zużycia paliwa

Właściciele firm transportowych doskonale wiedzą, jak ważne jest odpowiednie zarządzanie autami flotowymi i regularne monitorowanie poziomu paliwa, by eliminować zbędne koszty, wykrywać ewentualne nieprawidłowości i jednocześnie unikać sytuacji, w której dochodzi do tzw. kradzieży paliwa służbowego. By właśnie takich sytuacji uniknąć – coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na regularne weryfikowanie poziomu paliwa w samochodach przynależnych do floty firmowej.

2. Elektryfikacja pojazdów należących do floty firmowej i zwiększanie konkurencyjności firmy na rynku transportowym 

Elektryfikacja aut flotowych to jeden ze sposobów na zwiększenie przewagi konkurencyjnej na rynku, ale również aspekt ważny ze względu na wpływ na ekologię. Wymogi Unii Europejskiej w zakresie elektryfikacji aut flotowych i wymogów środowiskowych dot. ograniczeń emisji spalin sprawiają, że coraz więcej firm logistycznych dąży do tego, by oferować swoim klientom właśnie takie proekologiczne rozwiązania. Ponadto coraz więcej przedsiębiorców zastanawia się nad stosowaniem w swoich samochodach biopaliwa, by nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale również realizować wymogi UE w zakresie ekologicznego transportu. Wiele firm upatruje w tym również szansy na wzrost świadomości marki w głowach potencjalnych klientów, dlatego elektryfikacja może również być powodem zwiększonego zainteresowania. Jakie korzyści związane z elektryfikacją samochodów ciężarowych są ważne dla klientów? To przede wszystkim gwarancja szybkiej dostawy ładunku do określonego miejsca bez ryzyka awarii, a także pewność, że korzystając z usług transportowych – minimalizują zużycie śladu węglowego, zanieczyszczeń powietrza.

3. Regularne planowanie tras kierowców przy użyciu systemów telematycznych i na podstawie analizowania danych w czasie rzeczywistym 

Wykorzystanie potencjału nowoczesnych technologii ma wpływ w pewien sposób na wiele procesów wewnętrznych w firmach logistycznych takich jak: efektywna obsługa, szybsza obsługa klienta, lepsza organizacja codziennej pracy i skuteczniejsze zarządzanie procesami. To wszystko może umożliwiać nie tylko uzyskanie przewagi konkurencyjnej przez daną firmę logistyczną, ale również

4. Korzystanie z nowoczesnych technologii do prognozowania popytu i redukcji zużycia paliwa 

W branży transportowej istnieje wiele sposobów na to, jak dbać o środowisko ekologiczne i jednocześnie regularnie zmniejszać koszty związane z prowadzaniem działalności transportowej poprzez między innymi łatwiejsze prognozowanie popytu na usługi transportowe. Ułatwiają to nowoczesne technologie, a szczególnie systemy telematyczne, które dokładnie analizują trasy i pozwalają dyspozytorom wybrać najlepszą trasę z możliwych w danym momencie. Takie udogodnienie jest szczególnie ważne w planowaniu tras kierowców i pozwala dyspozytorom wykryć trudne do przewidzenia warunki na drodze. Jeśli np. na danej trasie jest wypadek drogowy i w związku z tym są utrudnienia w ruchu – to dyspozytor może w kilka sekund zmienić trasę kierowcy na taką, by mógł on bez jakichkolwiek opóźnień dostarczyć ładunek do miejsca docelowego. Ulepszona efektywność paliwowa: Poprzez inwestycje w technologie poprawiające efektywność paliwową swoich pojazdów, firmy mogą zmniejszyć zużycie paliwa i emisję CO2. To może obejmować lepsze zarządzanie flotą, regularne konserwacje pojazdów i korzystanie z bardziej zaawansowanych technologii silników.

5. Efektywna obsługa klienta 

Umiejętne wdrożenie działań środowiskowych do strategii firmy może również być jednym z fundamentów efektywniejszej obsługi klienta. Odpowiednio przemyślana strategia z wykorzystaniem działań środowiskowych może również przyciągnąć nowych klientów do firmy i sprawić, że konkurencja będzie szukała sposobów na to, jak wyróżnić własne. W połączeniu z nowoczesnymi technologiami firmy logistyczne mogą nie tylko zwiększać przepływ, ale również

6. Recykling odpadów i wykorzystanie ekologicznych materiałów na potrzeby dystrybucyjne 

Recykling odpadów jest bardzo dobrą praktyką firm logistycznych, która koncentruje się na minimalizacji liczby odpadów i sprzyja ponownemu wykorzystaniu aktualnych zasobów. Taka praktyka pozwala nie tylko generować mniej śmieci, ale również ponownie wykorzystać dane materiały, co sprzyja środowisku ekologicznemu.

7. Inwestowanie w edukację, kursy i szkolenia dla pracowników

Świadomość tego, co możemy zrobić dobrego dla środowiska – jest ważna nie tylko dla klientów, ale również powinna być tak samo ważna dla pracowników firmy logistycznej. Dlatego zawsze warto uwzględniać działania środowiskowe w strategii swojej firmy, by mieć pewność, że logistyka łańcucha dostaw działa w odpowiedni sposób. Chodzi nie tylko o terminowo dostarczony towar, ale również informowanie klientów o tym, jakie działania podejmuje firma dla środowiska ekologicznego.

Współpraca z nowoczesną firmą transportową, która bierze odpowiedzialność za działania środowiskowe 

Szukasz firmy transportowej, która w swojej strategii działania wspiera ekologię i korzysta z nowoczesnej floty? Jeśli tak – to musisz wiedzieć, że w Trans-Tok możesz liczyć na kompleksowe wsparcie w tym zakresie i fachową pomoc na każdym etapie współpracy.

Przemyślana strategia działania i uwzględnienie działań korzystnych dla środowiska ekologicznego to klucz do sukcesu dla firm logistycznych 

Zależy Ci na tym, by Twoja firma miała więcej klientów i jednocześnie regularnie przynosiła korzyść środowisku ekologicznemu?  Zacznij od dokładnego przeanalizowania strategii swojej firmy, by wiedzieć, jakie obszary możesz w niej ulepszyć i jakie działania proekologiczne możesz wdrożyć w swojej strategii, by nie tylko wpłynęło to na rozwój Twojej firmy, ale również zmotywowało Twoich pracowników do troski o środowisko ekologiczne.