W branży logistycznej wyróżnia się centrum logistyczne i centrum dystrybucyjne. Czym jest każde z nich, jakie są funkcje takich miejsc i co warto o nich wiedzieć? Na czym polegają różnice pomiędzy centrum dystrybucyjnym a logistycznym? Sprawdź, by podjąć łatwiejszą decyzję o tym, które z tych miejsc wynająć na potrzeby rozwoju swojej firmy.

Czym jest centrum dystrybucyjne?

Centrum dystrybucyjne to miejsce, w którym niektóre towary mogą być wytwarzane, składane przez pewien czas i jednocześnie rozdzielane we właściwy sposób, by były odpowiednio przygotowane do dalszego transportu i trafiły do odpowiednich miejsc np. magazynu w celu dalszego magazynowania lub do konkretnego miejsca docelowego. Celem centrum dystrybucyjnego jest najczęściej rozdzielenie kilku ładunków i odpowiedni tzw. przeładunek kompletacyjny, by przygotować towary do dalszej drogi.

W jaki sposób działa centrum dystrybucyjne? 

Sposób działania centrum dystrybucyjnego polega na tym, że głównym celem działania takiego miejsca jest przede wszystkim przeładunek kompletacyjny i przygotowanie towarów do dalszego rozesłania do odbiorców. Celem takiego działania jest skrócenie czasu dostaw określonych ładunków i uzyskanie efektywniejszego łańcucha dostaw. Najważniejszym aspektem działania centrum dystrybucyjnego jest dokładny przeładunek kompletacyjny i przygotowanie towarów w odpowiedni sposób do dalszego transportu. Przykład: do centrum dystrybucyjnego dostarczane są towary w zestawach, które wymagają dokładnego przeładowania np. w pojedyncze opakowania, by w taki sposób rozesłać je do klientów w ramach określonej akcji promocyjnej.

Czym jest centrum logistyczne? 

Centrum logistyczne to obiekt, w którym składowane są rozmaite towary w celach organizacyjnych. Bardzo często taki obiekt jest mylony z magazynem, w którym składuje się rozmaite towary. W takim miejscu przygotowuje się ładunki do dalszej trasy na poszczególnych etapach łańcucha dostaw. To miejsce, które ma najczęściej rozbudowaną infrastrukturę, a także wykorzystuje rozmaite nowoczesne technologie, by wydajniej zarządzać codziennymi procesami logistycznymi i ładunkami. W takim obiekcie towary są również magazynowane zgodnie z wymaganiami producentów.

W jaki sposób działa centrum logistyczne?  

Centrum logistyczne to miejsce, w którym można zrealizować rozmaite działania logistyczne: od przeładunku kompletacyjnego po magazynowanie specyficznych towarów aż po planowanie tras kierowców. Natomiast w centrum dystrybucyjnym można zrealizować zarówno takie działania jak etykietowanie produktów czy zgrzewanie opakowań, czy przepakowywanie ich z opakowań zbiorczych w jednostkowe.  To przestrzenie, które zostały stworzone po to, by uławiać właścicielom firm przechowywanie towarów, przeładunki kompletacyjne przed kolejnymi trasami i skracanie czasu dostaw poszczególnych ładunków do odbiorców. Efektem jest szybsze planowanie wysyłek i możliwość skrócenia oczekiwania klientów na swoje ładunek.

Jakie są funkcje centrum logistycznego i w jaki sposób można podzielić centra logistyczne pod względem funkcji? 

Każde centrum logistyczne ma  poszczególne funkcje. Najczęściej są to:

W jaki sposób można podzielić centra logistyczne? 

Centra logistyczne można podzielić na kilka sposobów:

Centrum logistyczne a centrum dystrybucyjne – jakie są różnice? 

W branży logistycznej bardzo często popełnianym błędem jest stosowanie zamiennie pojęć dotyczących centrum dystrybucyjnego a logistycznego. Warto jednak sobie uświadomić, że to nie są pojęcia tożsame, a w każdym z tych miejsc są realizowane odmienne procesy logistyczne oraz funkcje ze względu na specyfikę takich pomieszczeń, usługi logistyczne, które są do wykonania w ramach łańcucha dostaw. Właśnie dlatego warto sobie uświadomić różnicę, bo te dwa miejsca charakteryzują się różnymi funkcjami i celami. Dystrybucja i logistyka są nieodzownymi procesami łańcucha dostaw

Nowoczesne centrum logistyczne w Warszawie – czym się powinno charakteryzować? 

Nowoczesne centrum logistyczne powinno charakteryzować się nie tylko wykorzystaniem nowoczesnych technologii, ale również możliwością kontrolowania temperatur przechowywanych towarów i bezpieczeństwem. Właśnie to wszystko zapewnia klientom firma Trans-Tok, która ma ponad 30 lat doświadczenia w obsłudze logistycznej firm z różnych branż: od branży budowlanej po farmaceutyczną.

Dlaczego warto oddelegować obsługę logistyczną firmie Trans-Tok?

To zespół doświadczonych operatorów logistycznych, któremu niestraszne żadne wyzwania transportowe, logistyczne i spedycyjne. W codziennej pracy firma Trans-Tok wykorzystuje nowoczesne technologie i specjalne oprogramowanie WMS, które pozwala na bieżąco identyfikować towary w sposób elektroniczny i umożliwia zdalny odczyt stanów magazynowych. Szukasz firmy logistycznej, która dysponuje własnym centrum logistycznym i pomoże Ci uporządkować procesy logistyczne w Twojej firmie? Nie zwlekaj! Tylko sprawdź ofertę na obsługę logistyczną Trans-Tok i przekonaj się, jak wiele możesz zyskać z takiej współpracy.

Dlaczego warto skorzystać z usług logistycznych Trans-Tok i z wynajmu centrum logistycznego? 

Prowadzisz firmę, ale czujesz, że od pewnego czasu brakuje Ci przestrzeni na przechowywanie produktów? Szukasz lokalu, w którym mógłbyś powierzyć wszelkie procesy logistyczne zewnętrznej i doświadczonej firmie? Trans-Tok to dobry partner biznesowy dla Ciebie, z którym rozwiniesz swoją firmę.

Skorzystaj z centrum logistycznego Trans-Tok 

Szukasz dla swojej firmy bezpiecznego, nowoczesnego i przestrzennego centrum logistycznego? Zależy Ci na wynajęciu powierzchni, by jeszcze bardziej poukładać swoje procesy logistyczne w Twojej firmie i uporządkować łańcuch dostaw? Skorzystaj z przestrzeni od Trans-Tok w West Park w bardzo dobrej lokalizacji, by przechowywać towary swojej firmy na większej powierzchni i w bardzo dobrych warunkach.