Jakie palety drewniane są stosowane w branży transportowej, jakie mają oznaczenia i do czego są wykorzystywane na co dzień?Czy wiesz, dlaczego w branży transportowej tak popularnym pojęciem są europalety i do czego służą? W branży TSL wykorzystanie europalet służy głównie do odpowiedniego zabezpieczenia ładunku podczas przewozu, by towar nie zmienił swojego położenia podczas transportu. Ponadto na europaletach umieszczane są ładunki, by za pomocą wózków widłowych magazynierzy mogli łatwiej je podnosić i przemieszczać. Co warto wiedzieć o rodzajach palet stosowanych w branży transportowej?

Jak powstały pierwsze palety drewniane i co warto o nich wiedzieć? 

Ciekawi Cię, jak powstały pierwsze palety i jakie są obostrzenia prawne dotyczące zastosowania tego typu przedmiotów w branży logistycznej? Pierwsza drewniana paleta powstała w 1950 roku z inicjatywy firmy BF Industries, która stworzyła pierwszą paletę drewnianą po to, by ułatwić codzienne obowiązki w branży logistycznej. Była wykorzystywana głównie Dopiero z czasem w 1961 roku postanowiono ulepszyć europalety i bardziej ustandaryzować wymiary, kiedy to Międzynarodowy Związek Kolei wpadł na pomysł, by ułatwić sobie codzienną pracę w transporcie kolejowym. Europalety można było wielokrotnie wykorzystywać, co pozwalało na znaczące oszczędności. W ramach tej organizacji dyskutowano nad tym, jak można usprawnić codzienne obowiązki w transporcie kolejowym. Wtedy to przedstawiciele Międzynarodowego Związku Kolei postanowili o ujednoliceniu rozmiarów europalet stosowanych w transporcie. Priorytetem dla przedsiębiorców z tej organizacji było usprawnienie codziennych obowiązków związanych z transportem kolejowym. Od tamtego momentu standaryzowanym rozmiarem europalet od 1961 roku są wymiary: 1200 x 800 x 400  mm, a waga jednej europalety nie przekracza 25 kg.

Popularne rodzaje palet drewnianych stosowanych w branży logistycznej  

W branży logistycznej popularność certyfikowanych europalet oznaczonych symbolami EPAL nie ma sobie równych ze względu na wszechstronne zastosowanie, stabilność, przystępną cenę i jakość oraz neutralność ekologiczną.

Jakie są wymiary palet drewnianych stosowanych w branży logistycznej? 

Ze względu na ogromną popularność europalet w branży transportowej najczęściej stosuje się europalety o standaryzowanych wymiarach: 800 x 1200 x 144 mm. Ze względu na to, że palety o tak standaryzowanych wymiarach pasują do większości hal magazynowych. Europalety charakteryzują się specyficznymi oznaczeniami np. EURO lub EPAL.

Czym charakteryzują się certyfikowane europalety EPAL?

Europalety opracowało Europejskie Stowarzyszenie EPAL, by usprawnić pracę logistyczną i czuwać nad jakością produkcji. Europalety od innych palet można bardzo łatwo rozpoznać dzięki specjalnym oznaczeniom EPAL na wspornikach i na gwoździach. Ponadto ich stosowanie ma wiele zalet — są wymienialne na całym świecie i mają takie same wymiary na całym świecie. Ponadto certyfikowane europalety są bezpieczne dla środowiska naturalnego i pozwalają ograniczyć ślad węglowy. Wybór dobrej europalety najlepiej rozpocząć od przeanalizowania specjalnych oznaczeń na wspornikach i gwoździach, które powinny być oznaczone skrótem EPAL.

Zastosowanie palet drewnianych w branży transportowej

Jakie jest zastosowanie europalet w branży logistycznej? Europalety wykorzystuje się głównie jako formę zabezpieczenia ładunku w czasie przewozu, by nie zmieniał swojego położenia w czasie transportu. Ponadto palety drewniane są stosowane w magazynach, gdzie pomagają operatorom wózków widłowych podnosić ciężkie ładunki i w odpowiedni sposób magazynować towary zgodnie ze standardami danego magazynu.

Korzyści wykorzystania palet drewnianych w branży transportowej i już dziś wykorzystaj ich potencjał z korzyścią dla swoich ładunków!

Profesjonalny transport towarów oraz magazynowanie krótkoterminowe i długoterminowe towarów 

Chcesz zlecić transport dowolnego ładunku? Chcesz, by Twój towar był odpowiednio zabezpieczony na czas transportu i bezpiecznie dotarł do miejsca docelowego w wyznaczonym terminie? Zależy Ci na profesjonalnym transporcie towarów? Sprawdź ofertę na transport ładunku. W Trans-Tok wykorzystujemy odpowiednie europalety, by zabezpieczać ładunki i we właściwych warunkach przechowywać towary w naszych magazynach. Dlatego jeśli szukasz odpowiedniego magazynu dla swoich towarów – to w Trans-Tok zapewnimy Ci najlepsze możliwe warunki magazynowania towarów w nowoczesnych halach i zgodnie z naszymi wypracowanymi standardami. Szukasz firmy, której możesz powierzyć krótkoterminową lub długoterminową opiekę nad swoim towarem? Sprawdź ofertę na magazynowanie towarów w nowoczesnych magazynach w bardzo dobrej lokalizacji nieopodal Warszawy.