Jesteś właścicielem sklepu e-commerce i chcesz wprowadzić w nim usprawnienia na etapie łańcucha dostaw, by w Twojej firmie lub e-sklepie dostawy były szybciej realizowane? Zależy Ci na tym, by logistyka działała bez zarzutu i była efektywnym procesem? Sprawdź, o co zadbać, by ulepszyć łańcuch dostaw.

Na czym polega łańcuch dostaw w logistyce? 

Łańcuch dostaw obejmuje w branży logistycznej kilka zorganizowanych procesów, których celem jest dostarczenie w terminie danego ładunku pod wskazany adres. Jednak warto mieć na uwadze, że dziedzina logistyki i samo pojęcie łańcucha logistycznego jest znacznie szersze i nie ogranicza się wyłącznie do dostawy towaru do punktu docelowego.

Najważniejszym aspektem w łańcuchu dostaw są regularne przepływy logistyczne. Bez dobrze zaplanowanych i zorganizowanych przepływów w firmie – łańcuch logistyczny nie będzie działał tak, jak powinien.

Przepływy logistyczne w każdym sklepie e-commerce, hurtowni, aptece czy firmie z dowolnej branży powinny być zorganizowane i właściwie poukładane w poszczególne procesy, by każdy pracownik wiedział, jakie ma zadania do zrealizowania.

Efektywność łańcucha dostaw jest zależna również od wdrożonych metod i narzędzi. W zarządzaniu gospodarką magazynową i dostępnymi towarami najczęściej wykorzystuje się metody takie jak Agile Management (określane mianem zarządzania elastycznego), Lean Management (zarządzanie wyszczuplające).

Jakie są etapy łańcuch dostaw?

Chcesz mieć pewność, że logistyka w Twojej firmie jest zorganizowana w pewne powszechne procesy i wszystko działa, jak należy? Sprawdź, czy procesy logistyczne w Twojej firmie są odpowiednio zorganizowane. Na jakie etapy czynności logistycznych dzieli się łańcuch dostaw?

Pierwszy etap to planowanie realizacji dostawy logistycznej z jednego punktu do miejsca docelowego, z uwzględnieniem ewentualnego przeładunku (wyłącznie w sytuacji, jeśli taki jest wymagany). Wbrew pozorom etap planowania wysyłki towaru do miejsca docelowego jest bardzo istotny, ponieważ im lepiej zaplanowany, tym mniejsze ryzyko błędów czy tzw. omyłek ludzkich.

Drugim etapem, który jest ważny w planowaniu dostaw logistycznych – jest zaopatrzenie i proces produkcyjny. Na etapie planowania zaopatrzenia należy upewnić się, że w magazynie znajduje się wystarczająca ilość produktów, które Twój klient zamówił. Jeśli nie masz odpowiedniej ilości zamawianych produktów i np. potrzebujesz je pobrać z innego magazynu – warto określić czas realizacji dostawy.

Kolejnym etapem, który ma znaczący wpływ na efektywność łańcucha dostaw jest odpowiednie zarządzanie produkcją w taki sposób, by wyprodukować dokładnie tyle produktów, ile klient zamawia przed planowanym czasem konfekcjonowania towarów w jedno zamówienie.

Jakie są najczęstsze problemy klientów związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem łańcucha dostaw w firmach? 

Zastanawiasz się, dlaczego Twoja logistyka nie jest skuteczna? Oto kilka powodów, które warto dokładnie zweryfikować.

Zarządzanie łańcuchem dostaw to częste wyzwanie dla właścicieli  sklepów e-commerce i firm z wielu różnych branż. Przyczyną zaistniałej sytuacji może być niewystarczająco dobra komunikacja pomiędzy poszczególnymi działami w Twojej firmie. Warto zweryfikować sposoby komunikacji w każdym z tych działów, a potem zdecydować się na wprowadzenie ulepszeń, które mogą wznieść ją na zupełnie nowy poziom.

Drugim powodem, który zaburza funkcjonowanie łańcucha logistycznego , jest brak automatyzacji i brak stosowania nowoczesnych narzędzi w logistyce np. brak wdrożonego systemu WMS, który ułatwia zarządzanie zapasami w przestrzeni magazynowej i pozwoli Ci na szybki i zdalny odczyt dostępnych towarów na magazynie bez konieczności ręcznej weryfikacji.

Co jeszcze może zaburzać funkcjonowanie procesów logistycznych w Twojej firmie lub sklepie? To przede wszystkim niewłaściwe zarządzanie pracą zespołu lub etapami produkcji, które mogą powodować opóźnienia w dostawie produktów do klientów.

Skorzystaj ze wsparcia doświadczonych operatorów logistycznych w Trans-Tok!  

Prowadzisz własną firmę od kilku lat, ale czujesz, że pod względem logistycznym wymaga usprawnień? Nie wiesz, od czego zacząć i potrzebujesz profesjonalnego wsparcia doświadczonych operatorów logistycznych?

Jesteśmy świadomi problemów logistycznych, z którymi się borykasz, bo od ponad 20 lat wspieramy firmy z różnych branż w usprawnianiu procesów logistycznych i codziennych obowiązkach.

Właśnie dlatego wiemy, które obszary w logistyce wymagają ulepszeń i na co zwrócić szczególną uwagę, by zarządzanie łańcuchem dostaw działało w Twojej firmie, jak należy. Wesprzemy Twoją firmę zarówno w zakresie logistyki kontraktowej, spedycji, jak i w czynnościach takich jak co-packing.

Dlaczego warto skorzystać z naszego wsparcia logistycznego? 

 

 

Skorzystaj ze wsparcia logistycznego doświadczonych operatorów w Trans-Tok i przekonaj się, jak działa logistyka kontraktowa dla firm.

Prowadzisz własny sklep internetowy i szukasz powodów, dla których logistyka nie działa tak, jak powinna? Nie wiesz, jakie usprawnienia dla swojego sklepu e-commerce wprowadzić i potrzebujesz kogoś, kto Cię naprowadzi? Skorzystaj z usługi fulfillment dla e-commerce.

 Zadbaj o efektywny łańcuch dostaw w swojej firmie!  

Masz już dość opóźnień w wysyłaniu towarów do klientów, bałaganu na magazynie, trudności w identyfikacji towarów czy nieuporządkowanych procesów logistycznych? Skorzystaj z naszego doświadczenia i fachowego wsparcia! Pomożemy Ci zadbać o skuteczny przepływ towarów w Twojej firmie lub e-sklepie.