Transport lotniczy cargo to bardzo popularny rodzaj transportu obok drogowego. Określany również mianem transportu powietrznego. To szczególny rodzaj transportu, który polega na przetransportowaniu ładunków drogą powietrzną w celu jak najszybszego dostarczenia ich do wyznaczonego miejsca – określonego terminalu lotniskowego, gdzie odbywa się przeładunek, a następnie towar jest transportowany do odbiorcy docelowego.

Czym jest transport lotniczy? Poznaj definicję transportu lotniczego

Istnieją różne rodzaje transportu. Transport lotniczy to inaczej transport powietrzny, który polega na realizacji usługi transportowej przy pomocy specjalnych samolotów (najczęściej są to samoloty pasażerskie i frachtowe do transportowania bardziej specjalistycznych ładunków). Jego głównym celem jest to, by dostarczyć terminowo ładunek drogą powietrzną do ściśle określonej lokalizacji.

Charakterystyka transportu lotniczego – poznaj jego specyfikę 

Czym jest transport lotniczy? Transport lotniczy ładunków  jest dość specyficznym rodzajem transportów, ponieważ transport ładunków drogą powietrzną wymaga spełnienia określonych przepisów i norm. To najszybsza forma przelotu ładunków i jednocześnie ten rodzaj transportu jest najdroższym spośród pozostałych form transportu. Ze względu na bardzo szybki czas realizacji pozwala wygodnie, szybko i bezpiecznie przetransportować towary o różnej specyfice np. szybko psujące się jak żywność, które podlegają szczególnym zasadom ustawy ATP, a nawet niebezpieczne, które wymagają szczególnego zabezpieczenia podczas przelotu. W przypadku transportu powietrznego ogromną zaletą jest bezpieczeństwo i szybki czas dostawy. Najważniejszy jest krótki czas dostawy ładunku, dlatego dla wielu osób transport lotniczy stanowi najlepsze rozwiązanie, by bezpiecznie, szybko i terminowo dostarczyć określony ładunek. Lotniczy towarowy transport wymaga nie tylko odpowiednich przygotowań, ale również spełnienia wielu specjalistycznych wymogów, by legalnie, bezpiecznie i zgodnie z prawem przetransportować dany ładunek.

Organizacja transportu lotniczego – jak wygląda w praktyce? 

Jak wygląda specyfika transportu lotniczego? Towary o wysokiej wartości wymagają szczególnego zabezpieczenia podczas transportu, dlatego tego typu ładunki są zawsze bardzo dokładnie zabezpieczane w transporcie. Dostawy ładunków odbywają się w ściśle określonym porcie lotniczym lub ładunki są transportowane do jednego miejsca, w którym realizowany jest przeładunek, dlatego mogą być realizowane najpierw w jednym z większych portów.

Jakie środki transportu są niezbędne w transporcie lotniczym? 

W transporcie lotniczym jako najczęściej używane środki transportu wykorzystuje się samoloty pasażerskie, konwencjonalne, frachtowe, czyli specjalistyczne. Natomiast ładunki towarowe są umieszczane w specjalnych kontenerach dostosowanych budową do budowy kadłuba samolotu po to, by oszczędzać dostępne miejsce. Przestrzeń ładunkowa samolotu jest podzielona na dwa pokłady. Na dolnym pokładzie w samolocie pasażerskim można rozlokować ładunki, a górną przestrzeń zajmują pasażerowie. Natomiast w przypadku samolotów specjalistycznych (frachtowych) jest nieco inaczej, ponieważ służą one wyłącznie do transportowania ładunków, a nie ludzi, co ma wpływ również na większą przestrzeń do wykorzystania podczas przelotu. Ograniczeniem w samolotach pasażerskich jest zbyt mała powierzchnia ładunkowa dla towarów, ale zaletą tego transportu jest dobra siatka połączeń między krajami i częstotliwość połączeń realizowana przez linie lotnicze. Warto wiedzieć, że w samolotach frachtowych przestrzeń ładunkowa jest o wiele większa, co pozwala na transport większej ilości ładunków, które i tak muszą być odpowiednio przygotowane do transportu. Natomiast to samoloty pasażerskie są najpopularniejsze i realizują najwięcej tras, dlatego ładunki transportowe umieszcza się zawsze na dolnym pokładzie samolotu.

Jakie są zalety i wady transportu lotniczego 

W transporcie lotniczym eksport jak i import towarów polega przepisom prawnym, które muszą być spełnione, by właściciel odebrał swój ładunek po dokładnym spełnieniu wszystkich formalności. Głównym celem transportu lotniczego jest jak najszybsze dostarczenie ładunku do portu lotniczego lub miejsca docelowego, dlatego w transporcie lotniczym tak szczególnie ważny jest szybki czas dostawy. Transport lotniczy umożliwia klientom błyskawiczne przetransportowanie towarów z jednego kraju do drugiego i pozwala skrócić czas trwania całego procesu. Jednak jak każda dziedzina ma swoje wady i zalety. Dzięki transportowi lotniczemu można szybko i sprawnie przetransportować najróżniejsze rodzaje towarów – od niewielkich przesyłek aż po specjalistyczne, które wymagają szczególnego zabezpieczenia.

Zastosowanie transportu lotniczego 

Transport lotniczy znajduje zastosowanie zawsze wtedy, gdy liczy się szybki czas realizacji usługi transportowej. Firma logistyczna dostarcza towar do wybranego portu lotniczego i realizuje spedycję lotniczą. Jakie rodzaje ładunków są transportowane przy użyciu samolotów? Mogą to być najróżniejsze rodzaje towary, w tym towary niebezpieczne i wartościowe. Warto jednak pamiętać, że ładunki niebezpieczne podlegają przepisom ustawy ADR i IATA w przypadku przesyłek lotniczych.

Jakie rodzaje ładunków przewozimy transportem lotniczym? 

Transport lotniczy polega na przetransportowaniu w powietrzu za pomocą różnego rodzaju samolotów pasażerskich, krótkodystansowych jak i specjalistycznych tzw. frachtowych w zależności od rodzaju towarów i ich specyfiki. W transporcie lotniczym wykorzystuje się kontenery i specjalne palety lotnicze, na których umieszczany jest towar. Tego typu środki transportu podlegają regulacjom prawa lotniczego i między innymi zasadom Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA). Transport lotniczy pozwala na przewóz drogą powietrzną najróżniejszych ładunków – od drobnicowych aż po te kosztowne czy niebezpieczne.

Jakie kontenery są używane w transporcie lotniczym? 

W transporcie lotniczym wykorzystuje się różnego rodzaju kontenery w zależności od danych potrzeb. Są to najczęściej kontenery lotnicze o dość asymetrycznej budowie, które pod tym względem muszą być dostosowane do kształtu kadłuba samolotu, którym są transportowane. Bardzo istotne jest też to, by tak przygotowane kontenery pozwalały oszczędzać przestrzeń ładunkową w pojeździe. Pod względem wagi i specyfiki są one różne od standardowych kontenerów używanych np. w transporcie morskim lub kolejowym.

Jak wygląda odprawa ładunku w transporcie lotniczym? 

Odprawa ładunku w transporcie lotniczym wymaga dopełnienia szeregu formalności prawnych i celnych, by ładunek mógł być bez żadnych problemów transportowany do innego kraju w terminale cargo. Jak przebiega ten proces? Odprawa ładunku w transporcie lotniczym rozpoczyna się od dokładnego zweryfikowania zawartości ładunku

Rodzaje transportu lotniczego – co warto wiedzieć? 

Transport lotniczy wykorzystuje różne środki transportu, by armator mógł jak najszybciej dostarczyć ładunek np. z portu lotniczego do miejsca docelowego klienta. Podczas realizacji usługi transportu lotniczego liczy się skrócenie czasu, Przewóz lotniczy towarów dzieli się na kilka rodzajów w zależności od sposobu organizacji pracy. W jaki sposób dzieli się transport lotniczy?

Czym są lotnicze jednostki ładunkowe i co warto o nich wiedzieć?

Lotnicze jednostki ładunkowe oznaczają specjalne palety lub kontenery, które służą do wygodnego przetransportowania towarów z jednego kraju do określonego portu lotniczego. Jednostki ładunkowe stosowane w lotnictwie określa się symbolem ULD (z języka angielskiego – Unit Load Device), co w praktyce oznacza specjalne kontenery lotnicze dostosowane budową do budowy kadłuba samolotu i palety lotnicze.

Czym jest fracht lotniczy? 

Fracht lotniczy w branży logistycznej  w języku potocznym dotyczy usługi przewozu ładunku z jednego punktu do punktu docelowego. W ramach frachtu lotniczego realizowany jest transport towarów drogą powietrzną do wszystkich portów lotniczych na świecie w ramach importu i eksportu międzynarodowego towarów.

Jakie są korzyści z korzystania z transportu lotniczego w Trans-Tok? Poznaj kilka zalet transportu lotniczego 

Spedycja międzynarodowa lotnicza – czym jest? 

Spedycja międzynarodowa lotnicza to ogół działań operacyjnych, które mają na celu przyśpieszać proces transportu lotniczego. Na te działania składają się takie czynności jak np. sprawdzenie towaru, formalności celne, a także przygotowanie ładunków do transportu lotniczego tak, by spełniały wymagania określonych linii lotniczych. Przewożenie towarów drogą lotniczą to najszybszy sposób na dostarczenie ich do miejsca docelowego.

Transport lotniczy towarów Trans-Tok – terminowo, sprawnie i bezpiecznie! 

Szukasz firmy do bezpiecznego transportu lotniczego towarów i chcesz powierzyć swój ładunek? W Trans-Tok od ponad 20 lat realizujemy transport lotniczy towarów dla firm z różnych branż. Transport lotniczy cargo nie ma przed nami żadnych tajemnic. Nasi pracownicy mają niezbędne uprawnienia z Urzędu Lotnictwa Cywilnego i zadbają o bezpieczeństwo Twojego ładunku w transporcie lotniczym na każdym etapie. Potrzebujesz nadać przesyłkę do innego kraju i zależy Ci na czasie? Skorzystaj z usługi transportu lotniczego w Trans-Tok!

Profesjonalny transport lotniczy 

Masz ładunek, który chcesz szybko i bezpiecznie dostarczyć do innego kraju przy pomocy transportu lotniczego? Skorzystaj z doświadczenia Trans-Tok – doświadczonego operatora logistycznego z Warszawy, przed którym transport lotniczy nie ma tajemnic!  Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.