Ciekawi Cię, czym jest dekarbonizacja transportu drogowego i jakie są cele Unii Europejskiej w tej dziedzinie? Zastanawiasz się, jak one wpłyną na rozwój transport samochodów ciężarowych i jak pomaga w tym technologia? Sprawdź, by wiedzieć, jak przygotować się do dekarbonizacji transportu drogowego.

Na czym polega dekarbonizacja sektoru transportu drogowego? 

Dekarbonizacja transportu w branży logistycznej to nic innego jak dążenie do redukcji emisji dwutlenku węgla przez firmy transportowe.  Dekarbonizacja transportu polega na redukcji emisji dwutlenku węgla związanej z sektorem transportu. Jest to proces, który ma na celu ograniczenie lub całkowite wykluczenie produkcji CO2 poprzez różnorodne działania, takie jak wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, rozwój pojazdów elektrycznych czy zwiększenie efektywności energetycznej pojazdów.

Jaki jest stosunek firm transportowych do dekarbonizacji? 

Według danych z raportu „Transport drogowy w Polsce 2023” przygotowanego przez SpotData wynika jasno, że polskie firmy transportowe chcą dążyć do niskiej emisji co2.

Według statystyk aż 33% chce angażować się w działania proekologiczne ze względu na większą mobilność i w tym celu planuje zainwestować w samochody napędzane m.in. biodieslem. Natomiast aż 18 % firm deklaruje wymianę floty i zakup aut elektrycznych, by w ten sposób nie tylko zadbać o środowisko ekologiczne, ale również  o elektromobilność transportu ciężkiego. To jednak nie jedyny cel w drodze do dekarbonizacji firm logistycznych.

Według statystyk transport odpowiada za ok. 21% globalnej emisji dwutlenku węgla do atmosfery, dlatego to na barkach właścicieli firm transportowych spoczywa odpowiedzialność za ograniczenie emisji co2 do atmosfery, by sprostać wymogom unijnym i jednocześnie stać się firmą, która korzysta z ekologicznego paliwa. Dekarbonizacja transportu jest istotnym elementem strategii właścicieli firm, którzy mają świadomość, jak ważna jest to kwestia do dążenia do ograniczenia szkodliwego wpływu transportu na zmiany klimatyczne.

Jakie skutki dla środowiska będzie miała dekarbonizacja transportu i dlaczego tak ważne jest dążenie do niskiej emisji zanieczyszczeń?

Jednym z celów UE jest to, by do 2050 roku osiągnąć neutralność klimatyczną, a do 2030 roku zredukować ilość emisji gazów cieplarnianych min. o 55%. W związku z tym tak ważne jest, by firmy transportowe angażowały się w działania środowiskowe i dążyły do wymiany floty na bardziej ekologiczną, która przysłuży się środowisku i jednocześnie

Dekarbonizacja sektora transportu drogowego a cele UE – co warto wiedzieć?

Dekarbonizacja transportu to temat dość ważny z perspektywy środowiskowej i wymagań Unii Europejskiej w zakresie zmniejszania emisji gazów cieplarnianych. Dlatego firmy powinny nadać priorytet wymianie floty na samochody napędzane wodorem i energią elektryczną, by nie tylko zyskać w oczach potencjalnych klientów, ale głównie po to, by przyczynić się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Dlaczego to takie istotne? W branży transportu drogowego wygrywają firmy, które wykorzystują ekologiczne paliwo napędzane wodorem, by nie tylko realizować zlecenia transportowe, ale również zdobywać większą lojalność klientów dzięki zaangażowaniu w kwestie środowiskowe. Właśnie dlatego działania na rzecz dekarbonizacji transportu są tak ważne i pozwalają firmom na to, by wdrożyły zrównoważone działania, które sprzyjają środowisku.

Jak wygląda dekarbonizacja sektora TSL w Polsce?

Dwa lata temu, czyli w 2022 roku już w pierwszej połowie roku firmy transportowe zmieniły swoje podejście do dekarbonizacji i inwestowały w nowoczesne pojazdy wykorzystujące paliwa alternatywne, dlatego dziś wiele z tych firm może proponować klientom realizację transportów przy wykorzystaniu floty elektrycznej, która jest korzystna dla środowiska ekologicznego.

Już coraz więcej firm transportowych ma w swojej flocie kilka pojazdów bezemisyjnych w sektorze transportu, co pozwala nie tylko realizować cele UE, ale również uzyskiwać przewagę na konkurencyjnym rynku.

Według statystyk im większa niskoemisyjność pojazdów,  tym większe zainteresowanie klientów, którzy chcą korzystać z usług firm, dla których ekologia i zanieczyszczenie środowiska są ważne. W zakresie elektryfikacji transportu i pojazdów bezemisyjnych w sektorze transportu drogowego wciąż wzrasta świadomość klientów. Natomiast nie brakuje takich osób, które przy wyborze firmy transportowej zwracają uwagę na to, czy firma ma samochody elektryczne i na jej stosunek do zerowej emisji zanieczyszczeń.

Rola nowoczesnej technologii w zakresie dekarbonizacji transportu drogowego

Ciekawi Cię, jaka jest rola nowoczesnej technologii w zakresie dekarbonizacji transportu?

Transport jest jednym z sektorów, które generują ogromne ilości dwutlenku węgla i innych, szkodliwych substancji do atmosfery. Dlatego UE chce, by każdy przewoźnik wykorzystał produkowany na dużą skalę wodór i wykorzystał w pełni potencjał rozwiązań cyfrowych do optymalizacji zarządzania flotą.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii jest kluczowe dla wprowadzania pojazdów bezemisyjnych nie jest więc chwilowym trendem, a koniecznością, by nie tylko zdobywać przewagę konkurencyjną, ale przede wszystkim większe zaufanie klientów, dla których ważne jest zaangażowanie firmy transportowej w kwestie środowiskowe i różnego rodzaju działania.

Dekarbonizacja sektora transportu – jakie korzyści? 

Zastanawiasz się nad tym, czy warto dążyć do dekarbonizacji w transporcie? Oto kilka najważniejszych korzyści:

Uzyskaj równowagę klimatyczną w branży transportowej i korzystaj z nowoczesnych pojazdów w Trans-Tok! 

Chcesz przetransportować swój ładunek z Polski np. do innego kraju, ale nie dysponujesz własną flotą pojazdów, a zależy Ci na tym, by przewóz był jak najmniej emisyjny dla środowiska? Skorzystaj z nowoczesnej floty transportowej pojazdów i miej pewność, że zamawiając usługę transportową – obniżasz poziom emisji co2 do atmosfery.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty na transport towarów do dowolnej lokalizacji.